Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Systemy edukacyjne w Europie. Oto kluczowe dane

0
Podziel się:

We wszystkich europejskich systemach edukacji obserwuje się wyraźną tendencję do wydłużania czasu trwania kształcenia obowiązkowego.

Systemy edukacyjne w Europie. Oto kluczowe dane
(skynesher/iStockphoto)

W większości krajów Unii Europejskiej kształcenie obowiązkowe rozpoczyna się od szóstego roku życia. Tak wynika z raportu _ Kluczowe dane o edukacji w Europie 2012 _, lutowej publikacji sieci Eurydice, przygotowanej we współpracy z Eurostatem.

W wieku siedmiu lat obowiązkowe kształcenie rozpoczyna się tylko: w Estonii, na Litwie, w Finlandii i Szwecji. Są też kraje gdzie, kształcenie obowiązkowe rozpoczyna się wcześniej niż w wieku sześciu lat: w wieku pięciu lat - w Grecji, na Cyprze, na Węgrzech, na Malcie, w Holandii, prawie w całej Wielkiej Brytanii, a nawet w wieku czterech lat - w Luksemburgu i w Irlandii Północnej.

Różny wiek rozpoczynania kształcenia obowiązkowego w różnych krajach związany jest z tym, że w Unii Europejskiej systemy edukacji są autonomiczne. Dlatego kształcenie obowiązkowe może rozpocząć się już w przedszkolu (tak jak w Polsce, gdzie dzieci obowiązkowo realizują roczne przygotowanie do edukacji szkolnej), a następnie obejmuje obowiązek szkolny.

W raporcie zwrócono uwagę, że we wszystkich europejskich systemach edukacji obserwuje się wyraźną tendencję do wydłużania czasu trwania kształcenia obowiązkowego. W większości krajów obowiązek trwa do 16 roku życia, dłuższy do 18 roku życia jest w Belgii, na Węgrzech, w Holandii, Polsce i Portugalii, a w Niemczech jest do 19 roku życia. Do 15 roku życia nauka jest obowiązkowa w Czechach, Grecji, na Cyprze, w Austrii i Słowenii. W części krajów od pewnego wieku część nauki może odbywać się w niepełnym wymiarze godzin (np. na kursach).

Autorzy raportu zauważają także, że w latach 2000-2009 wzrosła w Europie liczba dzieci w wieku 3-5 lat uczęszczających do przedszkoli bądź szkół. W grupie trzylatków wzrost ten wyniósł przeciętnie 15,3 procent, co oznacza, że około 77 procent najmłodszych Europejczyków chodzi do przedszkola.

W 2009 r. najwięcej dzieci 3-letnich - ponad 90 procent lub 100 procent chodziło do przedszkoli w Belgii, Danii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Szwecji, a ponad 80 procent w Niemczech i w Estonii. W Polsce do przedszkoli uczęszczało wówczas ponad 40 procent trzylatków; to odsetek porównywalny z Cyprem i Finlandią. Do przedszkoli w wieku trzech lat nie chodzą w ogóle mali Irlandczycy, Grecy i Holendrzy.

_ Kluczowe dane o edukacji w Europie 2012 _ (Key Data on Education in Europe 2012) przedstawia najważniejsze zmiany w europejskich systemach edukacji w ostatniej dekadzie. Raport łączy dane statystyczne oraz jakościowe i przedstawia organizację, zarządzanie i funkcjonowanie 37 europejskich systemów edukacji, obejmujących placówki od przedszkoli po instytucje szkolnictwa wyższego.

Sieć Eurydice dostarcza informacji i analiz europejskich systemów edukacji i krajowych polityk edukacyjnych. Od roku 2011 składa się z 37 biur krajowych w 33 krajach uczestniczących w programie _ Uczenie się przez całe życie _ (kraje członkowskie UE, EOG oraz Chorwacja i Turcja) i jest koordynowana oraz zarządzana przez Agencję Wykonawczą do spraw Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli, która przygotowuje publikacje porównawcze i bazy danych.

Czytaj więcej o edukacji w Polsce
Dostali dofinansowanie. Jak im się to udało? Fundusze na dofinansowanie przedszkoli pochodzą z unijnego programu Kapitał Ludzki. Większość tych środków województwo lubelskie uzyskało z podziału tak zwanej krajowej rezerwy wykonania, jako bonus za dobre tempo wydatkowania środków europejskich.
Dlaczego likwidują szkoły? Oto odpowiedź Od 2005 r. liczba uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zmniejszyła się o milion.
Stolica likwiduje szkoły, uczniowie protestują Burzliwa debata oraz głosowania nad uchwałami dotyczącymi placówek oświatowych zakończyły się późno w nocy.
W liceum zamiast historii "uroda" i "płacz" Od września w liceach będzie mniej lekcji historii, polskiego, biologii, chemii i geografii. Więcej - zdrowia i urody - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)