Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TOPR częściej pomagał narciarzom podczas ferii

0
Podziel się:

Według ratowniczych statystyk połowa narciarskich wypadków miała miejsce na stokach w Białce Tatrzańskiej, gdzie był największy ruch narciarski.

TOPR częściej pomagał narciarzom podczas ferii
(Reporter Poland)
bECybWmZ

971 razy ratownicy TOPR udzielali pomocy poszkodowanym w wypadkach narciarskich podczas minionych ferii na podtatrzańskich stokach; to nieco więcej niż podczas ubiegłorocznych ferii - powiedział ratownik TOPR Andrzej Marasek.

- _ Narciarze najczęściej doznawali urazów nóg, głównie stawów kolanowych, snowboardziści natomiast - urazów rąk i nadgarstków _ - poinformował Marasek.

Według ratowniczych statystyk połowa narciarskich wypadków miała miejsce na stokach w Białce Tatrzańskiej, gdzie był największy ruch narciarski, jednak biorąc po uwagę liczbę narciarzy na tych stokach, to i tak - według ratowników - uchodzą one za jedne z bezpieczniejszych.

bECybWnb

Do jednego z groźniejszych wypadków doszło na początku lutego; 73-letnia narciarka z Zakopanego w wyniku zderzenia z innym narciarzem straciła przytomność. Dzięki podjętej przez ratowników TOPR reanimacji i szybkiemu przetransportowaniu poszkodowanej śmigłowcem do szpitala, udało się ją uratować.

W ubiegłym roku podczas ferii na stokach zabezpieczanych przez TOPR doszło do blisko 900 wypadków. Niechlubny rekord wypadków narciarskich padł w powiecie tatrzańskim w sezonie zimowym w 2009 roku, kiedy ratownicy TOPR interweniowali aż 1754 razy.

W ocenie ratowników powszechność stosowania kasków ochronnych w trakcie uprawiania sportów zimowych przyczyniała się do zmniejszenia liczby ciężkich urazów głowy, które w przeszłości często kończyły się tragicznie. Zdaniem ratowników obecnie nawet 90 proc. miłośników sportów zimowych jeździ w kaskach, choć ustawowy obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kaskach dotyczy dzieci do 16 roku życia.

Tegoroczne ferie zimowe trwały od 18 stycznia. Jako pierwsi wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W poniedziałek do szkół wrócili uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, którzy wypoczywali jako ostatni.

bECybWnh

Czytaj więcej w Money.pl

bECybWnC
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)