Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Truma z ciałem polskiego żołnierza już w kraju

0
Podziel się:

W Afganistanie śmierć poniosło 39 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny.

Truma z ciałem polskiego żołnierza już w kraju
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bFgqGWIB

Dziś na wojskowym lotnisku w Warszawie wylądował samolot z ciałem sierżanta Pawła Ordyńskiego, który w wyniku wybuchu miny-pułapki zginął w środę Afganistanie - poinformowało Dowództwo Wojsk Lądowych.

W ceremonii powitania obok rodziny i bliskich poległego wzięli udział m.in. szef MON Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch i Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. Edward Gruszka.

_ - Pawle, poległeś wypełniając misję wielkiej wagi. Zginąłeś w imię pokoju, bezpieczeństwa i wolności. Twoja śmierć potwierdziła, że w Afganistanie wciąż jesteśmy potrzebni, że na drodze do normalności ten kraj musi być wspierany przez społeczność międzynarodową _ - powiedział Siemoniak podczas sobotniej uroczystości.

bFgqGWID

_ Zapamiętamy Cię jako odważnego żołnierza, prawego człowieka i dobrego syna Polski. Cześć Twojej pamięci _ - dodał szef MON, kierując te słowa do poległego i jego rodziny.

Z kolei gen. Gruszka podkreślił, jak trudny i niebezpieczny jest zawód żołnierza, zwłaszcza tego służącego na misjach zagranicznych. Wyraził ogromny ból, po stracie żołnierza, którego - jak powiedział - śmierć wyrwała z żołnierskiego szeregu.

_ - Swoje dorosłe życie związałeś z wojskiem. Służba Ojczyźnie była dla Ciebie źródłem dumy i satysfakcji. Twoje odejście spowodowało, że straciliśmy w Twojej osobie towarzysza broni i kolegę. Rozpoczynasz teraz swoją ostatnią podróż, odchodzisz na wieczną wartę. Dołączysz do zacnego grona bohaterów, którzy w chwale udali się tam przed Tobą. Spoczywaj w spokoju. Cześć Twojej Pamięci _ - zwrócił się do poległego Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych.

Do tragicznego zdarzenia doszło 20 marca na północny zachód od Ghazni. Podczas rutynowego patrolu na drodze pod transporterem opancerzonym typu MRAP eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji śmierć poniósł kierowca pojazdu st. szer. Ordyński. Pośmiertnie został awansowany do stopnia sierżanta. Na misji zagranicznej był po raz czwarty - wcześniej dwa razy służył na Bałkanach i raz w Afganistanie.

bFgqGWIJ

W Afganistanie śmierć poniosło 39 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny. Obecnie służy tam ok. 1800 żołnierzy i pracowników polskiego kontyngentu wchodzącego w skład sił ISAF.

Czytaj więcej w Money.pl
W Afganistanie zginął polski żołnierz W wyniku wybuchy miny-pułapki w Afganistanie zginął starszy szeregowy Paweł Ordyński - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Jacek Sońta.
Książę Harry chwali się, że zabijał talibów Podkreślił jednak, że zabijanie wrogów nie było tym, co zainspirowało go do zostania pilotem śmigłowca Apache.
Barack Obama wycofa wojsko wcześniej? Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiada, że nie przestanie ścigać _ resztek Al-Kaidy _.
bFgqGWJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)