Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk o Kongresie Kobiet: to jedno z większych lobby w Polsce

0
Podziel się:

Tusk zaznaczył, że nie ze wszystkimi postulatami zgadza się w 100 proc., ale jest to - jak mówił - kwestia różnicy poglądów, a nie różnicy płci.

Tusk o Kongresie Kobiet: to jedno z większych lobby w Polsce
(Reporter Poland)

Kongres Kobiet staje się jednym z najbardziej skutecznych lobby w polskim życiu publicznym - ocenił premier Donald Tusk wystąpieniu na Kongresie. W jego opinii szanse na realizację kolejnych postulatów Kongresu rosną z czasem.

Premier powiedział, że choć co roku jest gościem Kongresu, to za każdym razem ma coraz większą tremę. _ Ponieważ wbrew pozorom dobrze pamiętam to, o co wam chodzi, o czym dyskutujecie z roku na rok coraz ambitniej i coraz skuteczniej, ponieważ Kongres Kobiet już dawno przestał być forum dyskusji, a stał się jednym z najskuteczniejszych lobby w polskim życiu publicznym _ - powiedział Tusk.

Zwrócił uwagę, że dzięki Kongresowi wiele rzeczy udało się zmienić w ciągu kilku lat. _ Ciągle nie jesteście zadowolone, bo wielu spraw nie udało się załatwić. To jest to wystarczający powód, by Kongres Kobiet trwał _ - podkreślił szef rządu.

Tusk zaznaczył, że nie ze wszystkimi postulatami zgadza się w 100 proc., ale jest to - jak mówił - kwestia różnicy poglądów, a nie różnicy płci.

_ W przygniatającej większości przypadków miałyście panie rację, nawet jeśli nie wszyscy faceci mieli wystarczająco duży refleks, żeby w odpowiednim czasie te racje zrozumieć _ - podkreślił.

_ Na pewno możemy mieć wspólną satysfakcję, że jednak raz do roku jakąś kwestię możemy uznać za załatwioną dzięki przede wszystkim kobietom w Sejmie _ - zaznaczył, wskazując na projekt ustawy wprowadzającej _ suwak _, czyli umieszczanie na listach wyborczych kobiet i mężczyzn na przemian. Tusk powiedział, że ta kwestia _ praktycznie jest rozstrzygnięta _. Prace nad projektem kończy sejmowa komisja.

Pytany o kwestie związków partnerskich Tusk przypomniał, że parlament już się zajmował projektem w tej sprawie i w głosowaniu odrzucił go. _ Postęp jest bardzo wyraźny, ale prawdopodobnie będziemy potrzebowali jeszcze trochę czasu na znalezienie większości w parlamencie _ - mówił Tusk. _ Jednak fala wywołana kilka lat temu podnosi się coraz wyżej i czuję, że może zmyć niektórych polityków _ - mówił szef rządu.

_ Większość nie pojawi się tylko dlatego, że ktoś głośniej na mnie nakrzyczy. Trzeba jeszcze wygrać wybory _ - dodał, odpowiadając na okrzyki z sali.

_ Wasza siła rośnie _ - powiedział, zwracając się do uczestniczek Kongresu i wyraził przekonanie, że z czasem osiągną one wyznaczone cele, _ jeśli nie po dobroci, to innymi metodami _. _ Pamiętajcie, że w wielu sprawach macie we mnie sojusznika _ - dodał.

Premier zjawił się na scenie po ogłoszeniu laureatki nagrody Kongresu Kobiet, którą w tym roku została Danuta Huebner, w kongresowym Gabinecie Cieni pełniąca funkcję premiera. Wręczył jej kwiaty i pogratulował, podkreślając, że jest z niej bardzo dumny. _ Coraz bardziej też się jej boję _ - żartował.

_ Coraz częściej słyszę, nie tylko raz do roku na tej sali, że czas na zmianę formuły i że ktoś powinien się przenieść być może do gabinetu cieni, a ktoś powinien z gabinetu cieni przenieść się do rządu. Ten scenariusz może się zdarzyć jeszcze za naszego życia _ - mówił.

Huebner odczytała premierowi postulaty będące efektem obrad. _ Wiele z tych postulatów powtarza się od pierwszego Kongresu, ale co roku dajemy panu szansę _ - powiedziała.

Wśród postulatów znalazły się m.in. wprowadzenie _ suwaka _ na listach wyborczych, szybka ratyfikacja Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, równa płaca za tę samą pracę, poprawa ściągalności alimentów, uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, przywrócenie praw do kontrolowania własnej rozrodczości w tym prawa do edukacji seksualnej od szkoły podstawowej, pełne wdrożenie unijnej dyrektywy o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Premier dostał tablicę z argumentami przemawiającymi za konwencją. _ Gdyby pan jeszcze musiał kogoś przekonywać _ - powiedziała Huebner.

Czytaj więcej w Money.pl

kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)