Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk spotkał się z premierem Tajlandii

0
Podziel się:

Oprócz wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Tajlandii premier towarzyszą ministrowie rolnictwa oraz przemysłu.

Tusk spotkał się z premierem Tajlandii
(PAP/Radek Pietruszka)

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu kancelarii premiera rozpoczęło się w czwartek spotkanie premiera Donalda Tuska z premier Królestwa Tajlandii Yingluck Shinawatrą. Jest to pierwsza wizyta tajlandzkiego polityka tak wysokiego szczebla w historii wzajemnych stosunków.

Oprócz wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Tajlandii premier towarzyszą ministrowie rolnictwa oraz przemysłu.

Głównym celem wizyty jest omówienie kwestii współpracy gospodarczej między naszymi krajami. Podczas spotkania szefów rządów podpisane zostaną porozumienia dwustronne o współpracy gospodarczej, a także w dziedzinie rolnictwa oraz dotyczące dialogu strategicznego.

Tusk i Shinawatra wezmą także udział w uroczystym otwarciu Forum Biznesowego Polska-Tajlandia, z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu tajlandzkich firm oraz najważniejszych osób ze strony administracji Tajlandii. Organizatorzy forum - Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych - liczy na obecność polskich firm m.in.: z sektora spożywczego, motoryzacyjnego, energetycznego, budowlanego, turystycznego oraz przedstawicieli regionów polskich.

Tajlandia to największy partner handlowy Polski w Azji Południowo-Wschodniej. Nasza wymiana to ponad miliard dolarów, choć w 2012 r. była o ponad 8 proc. niższa, niż rok wcześniej.

Polsko-tajlandzka współpraca gospodarcza ogranicza się w dużej mierze do wymiany handlowej, poziom wzajemnych inwestycji jest niski. Okazją do omówienia możliwości zwiększenia współpracy inwestycyjnej było spotkanie Tuska i tajlandzkiej premier w listopadzie 2012 r. przy okazji szczytu Azja-Europa (ASEM) w Laosie. Shinawatra zaprosiła wtedy Tuska do złożenia wizyty w Tajlandii.

Tajlandia, państwo leżące w południowo-wschodniej Azji, rozwija się bardzo dynamicznie. Wzrost PKB w 2012 r. wyniósł ponad 6 proc., prognozy na ten rok mówią o 4,5 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
To cenny partner dla Grupy Wyszehradzkiej Zdaniem Tuska, Japonia, specjalizująca się w energetyce jądrowej, opartej na energii odnawialnej i czystym węglu, to cenny partner dla Grupy Wyszehradzkiej.
Oto skutki zakazu handlu w niedzielę Najważniejszym argumentem przeciwko zakazowi jest trudna sytuacja na rynku pracy. Ale nie tylko.
Polska i Finlandia są europejskim biegunem wzrostu Tusk zauważył, że Polska i Finlandia nie mają sprzecznych, konfliktowych interesów. Naszą wspólną troską jest stan środowiska naturalnego, szczególnie jeśli chodzi o Bałtyk - powiedział premier.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)