Notowania

żydzi
14.03.2011 06:55

Tusk winien rekompensaty ubogim Żydom

Polski rząd wstrzymał rekompensaty za mienie zagrabione w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

- _ Ocaleni z Zagłady potrzebują rekompensat za mienie utracone w Polsce, aby radzić sobie z problemami starości _ - powiedział sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydowskiego (WJC) Michael Schneider. Skrytykował on wstrzymanie procesu restytucji przez rząd RP.

_ - Decyzja rządu polskiego jest rozczarowująca. Nie można dłużej zwlekać ze sprawiedliwym rozstrzygnięciem. Trzeba pomóc ludziom, zwłaszcza ocalonym z Holocaustu, dożywającym swoich lat, aby mogli sobie radzić z problemami starości _ - powiedział Schneider.

_ - Wielu ocalonych z Zagłady, którzy przybyli z Polski do USA, Izraela, Wielkiej Brytanii i innych krajów, cierpi, ponieważ nie mają dość pieniędzy, aby zapewnić sobie opiekę domową. Większość tych ludzi nie ma rodzin. Stracili je w Holocauście i są samotni _ - dodał sekretarz generalny WJC. Na uwagę, że w zamożnych krajach Zachodu istnieją rozbudowane systemy opieki społecznej, odpowiedział: _ Systemy te dostarczają bardzo ograniczone środki na opiekę domową dla osób starszych _.

Podobnie jak przewodniczący Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) Ronald S. Lauder, Schneider sugerował, że Polskę powinno być stać na rekompensaty, ponieważ _ wydaje się być w lepszej sytuacji ekonomicznej niż trzy lata temu _.

Wyraził żal, że sprawa restytucji żydowskiego mienia prywatnego ciągnie się tak długo. _ - Sprawa ta ciągnie się od wielu lat. Za każdym razem, kiedy wydaje się, że dochodzimy do rozwiązania problemu, następuje zmiana rządu w Polsce i musimy zaczynać znowu z nowym rządem _ - powiedział.

Podkreślił też, że WJC docenia proizraelską politykę rządu RP, ale nie powinno się tego łączyć z kwestią restytucji.

_ - Nie mówimy tego w agresywny sposób. Polska jest krajem, który podziwiamy. Podziwiamy jej znakomite stosunki z Izraelem. Wzywamy jednak Polskę, aby postąpiła słusznie i ostatecznie zamknęła ten smutny rozdział historii _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t134750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;reformujemy;ale;stopniowo,192,0,792768.html) Tusk: Reformujemy, ale stopniowo Premier przekonuje, że rząd przeprowadza głębokie reformy. Informacje o tym nie docierają jednak do ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t18717.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;dostana;pieniedzy;za;zagrabione;mienie,69,0,792133.html) Nie dostaną pieniędzy za zagrabione mienie Ministerstwo Skarbu przerwało prace nad projektem reprywatyzacji. To wielka porażka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t134465.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/rzad;jednak;tnie;zaczal;od;ministerstw,62,0,789566.html) Rząd jednak tnie. Zaczął od ministerstw Donald Tusk polecił ministrom, aby zaczęli zwalniać pracowników poszczególnych resortów.
Tagi: żydzi, rekompensaty, mienie, restytucja, rząd, tusk, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2019

PolakŻydzi wstydu nie mają, zamiast zwracać się do Niemiec chcą od Polski już dostali po 100 dolarów Polacy nie wiedzą za co, przecież to nie Polska … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)