Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tyle samo Polaków za atomem i przeciw

0
Podziel się:

32 proc. ankietowanych chce, by Polska wycofała się z planów budowy
elektrowni jądrowej

Tyle samo Polaków za atomem i przeciw
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bETvZtlx

32 proc. ankietowanych chce, by Polska wycofała się z planów budowy elektrowni jądrowej. Zaś 30 proc. opowiada się za kontynuowaniem przyjętego harmonogramu oddania siłowni do użytku w ciągu dekady - wynika sondażu PBS DGA.

Natomiast 28 proc. respondentów opowiedziało się za ponownym zbadaniem bezpieczeństwa i celowości rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. 10 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.

Pytając respondentów o ich opinię dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w Polsce, PBS DGA przypomniała: w UE 37 proc. energii elektrycznej pochodzi z atomu, jej zwolennicy wskazują na coraz bezpieczniejsze technologie oraz konieczność rozwoju energetyki jądrowej, ponieważ w niedalekiej przyszłości zasoby ropy i gazu się wyczerpią. Natomiast przeciwnicy tej energii podkreślają jej wysoką cenę oraz zagrożenie awariami i problem składowania wypalonego paliwa.

bETvZtlz

PBS DGA zwraca uwagę, że największy odsetek przeciwników - 41 proc. - zanotowano w grupie osób mających więcej niż 59 lat. Z kolei najwięcej zwolenników budowy elektrowni - również 41 proc. - odnotowano u respondentów z wyższym wykształceniem.

Jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania to tylko w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców zwolennicy zdobyli przewagę nad przeciwnikami (38 do 27 proc.). W mniejszych miejscowościach przewagę mają przeciwnicy, przy czym największą odnotowano na wsi (35 do 27 proc.).

Internauci zdecydowanie na _ tak _

Inaczej poparcie dla budowy elektrowni atomowej wygląda wśród internautów. Badanie, w którym Money.pl przepytał blisko 13 tysięcy osób, przeprowadzone zostało kilka dni po awarii instalacji nuklearnych w Fukushime (przeczytaj więcej o wynikach badania)
. Liczba zwolenników atomu w Polsce jest dwukrotnie większa, niż grono sceptyków.

bETvZtlF

Źródło: Ankieta Money.pl

Badani preferują energię pochodzącą z siłowni jądrowej również ze względu na obawy, że ta z ekologicznych źródeł może być droższa. A tylko co czwarty jest gotów płacić wyższe rachunki za wykorzystanie wiatru, wody, czy innych odnawialnych źródeł.

Źródło: Ankieta Money.pl

bETvZtlG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t135901.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radioaktywna;chmura;dotrze;do;polski,207,0,799439.html) Radioaktywna chmura dotrze do Polski Będzie jednak mocno rozcieńczona i nie wyrządzi nam żadnej krzywdy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t135832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;juz;katastrofa;ekologiczna;fukushima;grozniejsza;niz;czarnobyl,59,0,798523.html) To już katastrofa ekologiczna. Fukushima groźniejsza niż Czarnobyl? Możemy mówić o największej katastrofie nuklearnej od blisko 25 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t135637.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/anarchisci;czarnobyl;i;fukushima;wystarcza,106,0,797034.html) Anarchiści: Czarnobyl i Fukushima wystarczą Polski rząd nie zamierza rezygnować z budowy elektrowni atomowej.
bETvZtma
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)