Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia będzie zajmować się Smoleńskiem?

0
Podziel się

Parlament Europejski czeka na petycję Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Unia będzie zajmować się Smoleńskiem?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEgjUBJx

Petycja Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 z apelem, by UE zaangażowała się w śledztwo ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej jeszcze nie dotarła do europarlamentu. Gdy dotrze, to PE najpierw zbada, czy petycja jest dopuszczalna.

_ Sekretariat Komisji Petycji jeszcze nie otrzymał tej petycji _ - poinformował serwis prasowy PE. A kiedy już wpłynie, to najpierw sprawdzi, czy petycja jest dopuszczalna, to znaczy, czy leży w kompetencjach Unii Europejskiej. _ Zwykle to zajmuje miesiąc, maksymalnie dwa w sprawach wrażliwych _ - wyjaśniono. Jeśli ta petycja zostanie uznana za dopuszczalną, wówczas Komisja Petycji zwróci się do Komisji Europejskiej o jej przeanalizowanie i wydanie opinii.

Rzecznik delegacji PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów poinformował w poniedziałek, że petycję w imieniu stowarzyszenia złożyła wdowa po Januszu Kurtyce - Zuzanna Kurtyka, członkini zarządu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem. Podpisało ją także 10 osób z innych fundacji i stowarzyszeń.

bEgjUBJz

_ Wzywamy PE, żeby zwrócił się do Komisji Europejskiej o wydanie oświadczenia w sprawie katastrofy wojskowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w wyniku której zginęło 96 pasażerów wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim (...) _ - napisano w petycji. Podpisani pod petycją chcą _ umiędzynarodowienia śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy _ oraz wsparcia UE, m.in. poprzez interwencję Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego w polskie śledztwo.

_ Petycja zarzuca zaniedbania podczas prowadzenia śledztwa. Interwencja Unii Europejskiej miałaby na celu pomóc polskiej stronie wypełniać swoje traktatowe obowiązki _ - argumentują sygnatariusze dokumentu, którzy do petycji dołączyli 400 tys. podpisów zebranych pod krajowym apelem Andrzeja Melaka o umiędzynarodowienie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Do odezwy przyłączył się przewodniczący polskiej delegacji PiS przy Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów prof. Ryszard Legutko. _ Cierpliwość ma swoje granice, dłużej zwlekać w tej sprawie nie możemy. Czas domagać się rzeczowych działań od naszego rządu, nalegając na umiędzynarodowienie katastrofy smoleńskiej _ - powiedział.

Według przewodniczącego EKR Jana Zahradila, tragedia smoleńska była _ wielkim szokiem dla nas wszystkich, dla całej Europy jak i dla Polski. Stąd trwałe niejasności w tej sprawie muszą zostać szybko i należycie wyjaśnione _.

bEgjUBJF

Według styczniowego raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) do bezpośrednich przyczyn katastrofy Tu-154M 101 należało m.in. zignorowanie ostrzeżeń systemu TAWS, który głosowo ostrzegał o bliskości ziemi i nakazywał poderwanie samolotu. Raport polskiej komisji badającej katastrofę miał być gotowy w lutym, jednak z powodu usterki testowego Tu-154M prace nad nim mają się przedłużyć o sześć tygodni.

Wcześniej EKR występował już m.in. do przewodniczącego PE Jerzego Buzka o zaangażowanie UE w wyjaśnianie przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Już kilka miesięcy temu Buzek uzyskał odpowiedź od służb prawnych PE, że instytucja ta nie ma kompetencji, by zająć się śledztwem w sprawie katastrofy, a szef KE Jose Manuel Barroso powiedział w styczniu, że _ z prawnego punktu widzenia jest niewiele argumentów za działaniem ze strony KE _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t20474.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ktos;straszy;ludzi;macierewicza,50,0,795186.html) Ktoś straszy ludzi Macierewicza Skarżą się na czarne BMW zajeżdżające pod ich domy i martwe wiewiórki na płotach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t134935.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;bronimy;prawdy;zwyciezymy,225,0,792033.html) Kaczyński: Bronimy prawdy, zwyciężymy Jak co miesiąc przed Pałacem Prezydenckim zgromadzili się ludzie chcący uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t95672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kapitan;rzadowego;tupolewa;nie;chcial;leciec;do;smolenska,197,0,784069.html) Kapitan rządowego tupolewa nie chciał lecieć do Smoleńska Pilot TU-154M nie otrzymał aktualnego stanu pogody. Pokłócił się z dowódcą sił powietrznych.
bEgjUBKa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)