Notowania

europa plus
16.04.2013 23:19

UP zdecyduje o współpracy z Europą Plus

15 czerwca odbędzie się kongres Unii Pracy. Wówczas może zapaść decyzja czy partia będzie działać w ramach Europy Plus.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)

15 czerwca odbędzie się kongres Unii Pracy; wówczas może zapaść decyzja czy partia będzie działać w ramach Europy Plus - poinformował szef UP Waldemar Witkowski, który spotkał się z bylym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewski i szefem SLD Leszkiem Millerem.

Tematem rozmów była współpraca na lewicy oraz działalność inicjatywy Europa Plus, która została powołana w lutym przez Janusza Palikota, europosła Marka Siwca oraz Kwaśniewskiego.

Celem Europy Plus jest tworzenie wspólnej centrolewicowej listy do PE. Zarówno Kwaśniewski, jak i Palikot wielokrotnie apelowali do SLD i polityków tej formacji o przyłączenie się do inicjatywy. Jednak szef SLD Leszek Miller nie chce słyszeć o współpracy z Januszem Palikotem. Obecnie wiele wskazuje na to, że w przyszłorocznych wyborach do PE powstaną dwie listy lewicowe: SLD i Europy Plus.

Witkowski ocenił w rozmowie z PAP, że tworzenie inicjatywy Europa Plus jest _ atrakcyjne przyszłościowo _. Jak dodał, chciał we wtorek uzyskać od b. prezydenta potwierdzenie, czy inicjatywa _ nie kończy swego biegu na wyborach do Parlamentu Europejskiego _.

Argumentował, że dla UP, to nie są najbardziej istotne wybory, bo większość spraw załatwia się w kraju, a nie w europarlamencie.

Jak dodał, ewentualne decyzje, czy Unia Pracy będzie działać w ramach Europy Plus, zapadną dopiero 15 czerwca na kongresie partii.

Pytany, co podczas spotkania mówił b. prezydent, Witkowski odparł: _ Prosi, by Unia Pracy wykorzystała ten swój potencjał, który ma i doświadczenia, które ma do jednoczenia ruchu _.

Według szefa UP podczas rozmowy z Kwaśniewskim nie było mowy o Millerze i o tym, kiedy b. prezydent spotka się z nim. _ O tym nie rozmawialiśmy, na tyle się panowie znają, że potrafią sami się spotkać. Zresztą takie okazje będą, chociażby kongres Unii Pracy 15 czerwca _ - zaznaczył.

Później tego dnia Witkowski spotkał się w Sejmie z Millerem. W rozmowie z PAP lider UP relacjonował, że _ przekonywał szefa SLD, by myśleć przyszłościowo, nie tylko w tej krótkiej perspektywie wyborów do PE _. Chodzi o to, podkreślił, aby szukać wspólnych elementów do działania, a nie tylko różnic między liderami. _ Bo to do niczego dobrego nie doprowadzi _ - zaznaczył polityk.

_ W trakcie swoich rozmów szukałem możliwości współpracy na lewicy, Unia Pracy jest partią, która umie łączyć i działać wspólnie _ - przekonywał szef UP.

W ostatnich dniach konflikt na lewicy zaostrzył się, po tym jak Miller zaprosił na czerwcowy kongres Lewicy b. prezydentów: Lecha Wałęsę, Wojciecha Jaruzelskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego. Spór toczył się wokół tego, czy Kwaśniewski przyjął zaproszenie na kongres lewicy stawiając warunek, by uczestniczył w nim również Palikot, czy takiego warunku nie stawiał.

Politycy Sojuszu twierdzili, że takiego warunku nie było, działacze Ruchu - że był. W piątek Kwaśniewski powiedział, że dla RP, a więc i Janusza Palikota musi być miejsce na kongresie lewicy; choć - jak dodał - _ dziś niczego nie warunkuje _. Z kolei Miller powtórzył, że nie zamierza brać udziału w żadnym spotkaniu, w którym uczestniczyłby również Janusz Palikot.

Również w ubiegłym tygodniu wykluczony z SLD Ryszard Kalisz zapowiedział założenie stowarzyszenia, które ma być jednym z filarów wspólnej centrolewicowej listy do PE Europa Plus.

Czytaj więcej w Money.pl
Ryszard Kalisz ujawnił plany. "Dalej działam" Zarząd SLD podjął decyzję w sprawie posła. Poszło o współpracą z Aleksandrem Kwaśniewskim i Januszem Palikotem.
Oleksy ujawnia, co myśli o Europie Plus Były premier podkreślił, że do tej pory nie wiadomo, na czym polega centrolewicowość projektu Janusza Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego.
Jaguary i alkohol. Czym kieruje się Lewica? Politycy prawicy krytykują inicjatywę Europa Plus, tworzoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca.
Tagi: europa plus, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz