Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
boni
17.06.2013 12:40

Urzędnicy zabierają się za Białystok

Minister Boni wziął w poniedziałek w Białymstoku udział w posiedzeniu specjalnego podlaskiego zespołu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Artur Reszko)

Od września w Białymstoku ruszy pilotażowy program przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii, by poprzez integrację mieszkańców działać na rzecz skutecznego reagowania w przypadku aktów nietolerancji - poinformował szef MAC Michał Boni.

Minister Boni wziął w poniedziałek w Białymstoku udział w posiedzeniu specjalnego zespołu, który powstał przy wojewodzie podlaskim po serii incydentów o charakterze rasistowskim. W jego skład wchodzą m.in: policja, straż graniczna, prokuratura.

_ - Rozmawialiśmy o tym, że potrzebne są działania zintegrowane po jednej stronie, dobre monitorowanie i szybkie, sprawne reagowanie, doprowadzanie do wyjaśnienia, skazania przestępców i zebranie wszystkich dowodów. Ale po drugiej stronie, jeśli chcemy przerwać mur obojętności, potrzebne jest także działanie w środowiskach, w których tego typu zdarzenia następują. I to jest druga część tego projektu _ - powiedział na konferencji prasowej Boni.

W ramach programu, na razie na dwóch białostockich osiedlach, gdzie doszło do incydentów o charakterze rasistowskim, od września animatorzy będą działać na rzecz integracji, choćby przy wspólnym grillowaniu, by mieszkańcy mogli się bliżej poznać tak, by _ zbudować w nich poczucie, że są społecznością _ - mówił minister administracji i cyfryzacji.

Podkreślił, że jest przekonany, iż mieszkają tam dobrzy ludzie, ale jest ważne, by w momencie gdy dochodzi do aktów rasistowskich umieli zareagować. _ - Żeby to było hamowane, tamowane przez jasno zdeklarowaną postawę społeczną. Żeby to osiągnąć potrzebne jest poczucie tego, że jest się społecznością i takie działania budujące te społeczności będziemy tworzyli _ - wyjaśnił Boni.

W realizacji programu będą współdziałać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. MAC przekaże 200 tys. zł na ten cel na 2013 rok.

Czytaj więcej w Money.pl
Rasizm w Białymstoku. "To nie są incydenty" _ Ataki na cudzoziemców w Białymstoku nie były zdarzeniami o charakterze incydentów _ - twierdzi przedstawiciel UNHCR
Rasizm w Białymstoku. Przyjechał minister Minister Sienkiewicz przyjechał do miasta w związku z próbą podpalenia mieszkania, w którym mieszka m.in. obywatel Indii.
Tagi: boni, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz