Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o prawie prasowym. Senat pracuje nad zmianami

0
Podziel się:

Kontrowersyjny projekt wprowadza konieczność publikacji odpowiedzi prasowej zamiast sprostowania.

Ustawa o prawie prasowym. Senat pracuje nad zmianami
(Ed Yourdon/CC BY-SA 2.0/Flickr)

W proteście przeciwko zmianom część gazet zasłoniła wczoraj pierwszą stronę stemplem _ Senat zabija prasę . - To burza w szklance wody _ - uważa Piotr Zientarski z PO, szef senackiej komisji ustawodawczej.

Projekt wprowadza między innymi w miejsce obowiązku publikacji sprostowania obowiązek publikacji odpowiedzi prasowej. Takie propozycje zmian to konsekwencja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa prasowego już dziś w Senacie. Na początek zajmą się nim połączone komisje.

Redaktorzy naczelni wielu gazet uważają, że Senat nakazując publikację odpowiedzi prasowej chce odebrać prasie prawo do formułowania opinii, a to oznaczałoby zagładę tytułów prasowych.

Zmian w prawie prasowym nie poprze Prawo i Sprawiedliwość. - _ W prasie więcej miejsca będzie trzeba poświęcać na oświadczenia niż dziennikarstwo, a to się skończy upadkiem prasy _- zadeklarował rzecznik partii Adam Hoffman.

Zdaniem Leszka Millera o sprawie trzeba rozmawiać, ale w tej postaci projekt jest jego zdaniem nie do przyjęcia. - _ Gdyby ten projekt pojawił się w Sejmie, SLD nie będzie głosował nad tak szeroką regulacją _ - mówi.

Rzecznik PSL-u Krzysztof Kosiński mówi, że ludowcy pracują nad własnym projektem zmian. - _ Zostawiamy i sprostowanie i odpowiedź i dajemy pewien katalog przesłanek odmownych, gdzie redakcja może odmówić publikacji takiego materiału _ - mówi.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaprosił dziś na spotkanie redaktorów naczelnych, którzy podpisali apel do senatorów o wycofanie się z projektu zmian nad ustawą o prawie prasowym.

Czytaj więcej w Money.pl
To może zabić media. Gra toczy się o fakty Proponowana przez senacką komisję nowelizacja może być niebezpieczna dla redakcji i wydawców prasy - uznało ministerstwo kultury.
Szykuje się rewolucja w prasie i mediach? Odejście od sprostowań i pozostawienie odpowiedzi jako jedynej formy reakcji na publikacje prasowe proponuje senacka komisja ustawodawcza w projekcie noweli Prawa prasowego. Konsekwencją będzie lawina grafomańskich artykułów - uważa medioznawca prof. Wiesław Godzic.
"Sytuacja na rynku zmierza do zaniku gazet" _ Ta forma przekazu przestaje być potrzebna _ - twierdzi ekspert medioznawca prof. Wiesław Godzic.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)