Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W kweście na Starych Powązkach zebrali więcej, niż przed rokiem

0
Podziel się:

W zbiórce wzięło udział około 250 artystów scen teatralnych i filmu oraz przedstawicieli środowiska politycznego i działaczy społecznych.

W kweście na Starych Powązkach zebrali więcej, niż przed rokiem
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Podczas 37. kwesty _ Ratujmy zabytki Powązek _, która trwała od 30 pażdziernika do wczoraj na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, zebrano 258 tys. zł - poinformował przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki. W zeszłym roku były to 243 tys. zł.

W tym roku kwestowało około 250 artystów scen teatralnych i filmu oraz przedstawicieli środowiska politycznego i działaczy społecznych. Wielu kwestujących, m.in. Maja Komorowska, Alina Janowska, Andrzej Kopiczyński czy Kazimierz Kaczor, angażuje się w doroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz ochrony powązkowskich zabytków od kilkudziesięciu lat.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami organizuje kwesty od 37 lat. Jego założycielem i wieloletnim przewodniczącym był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 roku. Został pochowany na Starych Powązkach. Do skarbonki ustawionej przy jego grobie, który znajduje się przy Alei Katakumbowej, zazwyczaj trafia najwięcej pieniędzy.

W czasie swojej wieloletniej działalności komitet powołany przez Waldorffa przeprowadził renowację ponad 1200 zabytkowych obiektów.

Jedną z większych renowacji, przeprowadzonych w ostatnim czasie dzięki staraniom komitetu, jest kaplica nagrobna rodziny Znamierowskich w kwaterze 188. Eklektyczną budowlę wzniesiono w 1882 roku według projektu znanego warszawskiego rzeźbiarza Bolesława Syrewicza.

Komitet Opieki nad Starymi Powązkami w ostatnim roku odnowił też grób Marcelego Porowskiego, prezydenta Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego, oraz dwa nagrobki z drugiej poł. XIX wieku: Adolfa Erlicza, kapitana pułku litewskiego i Zofii Kraszewskiej, żony pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Cmentarz Powązkowski został założony w 1790 roku na działce ofiarowanej przez stolnika warszawskiego Melchiora Szymanowskiego. W tym roku mija 220 lat od pierwszego pochówku na Starych Powązkach, bowiem w 1791 roku pochowano tam księdza Bartłomieja Wincentego Skrzetuskiego. Szacuje się, że przez ponad dwa stulecia na cmentarzu pochowano ponad milion osób.

Czytaj o innych zbiórkach na cele społeczne
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t154500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ta;woda;ratuje;zycie;zbieraja;na;nia,64,0,891200.html) Ta woda ratuje życie. Zbierają na nią pieniądze Caritas Polska rusza z kwestą na rzecz głodujących w tak zwanym Rogu Afryki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t82168.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;niedziele;rusza;wielka;zbiorka;na;glodujacych;w;afryce,21,0,890901.html) Chcą ich ratować od śmierci. Będzie zbiórka Z apelem o kwestę na rzecz głodujących w Południowym Sudanie i Erytrei wystąpił przewodniczący Episkopatu, abp Józef Michalik.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)