Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Nowym Sączu zakończyło się Święto Dzieci Gór

0
Podziel się:

W ocenie organizatorów, najważniejszym wydarzeniem tegorocznego festiwalu była obecność afrykańskiego zespołu dziecięcego Freespirit z Ghany

Tarnica, Bieszczady
Tarnica, Bieszczady (Michał Kaźmierczak, licencja CC BY-SA 2.5)

Uroczystym koncertem finałowym w Nowym Sączu zakończył Trwający od tygodnia 21. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Gwiazdą tegorocznej imprezy był zespół folklorystyczny z Afryki.

W ocenie Rady Artystycznej 21. Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu nie wszystkie zespoły odpowiedziały do końca na formułę wymagającą prezentacji folkloru dziecięcego. Natomiast bardzo pozytywnie został oceniony kierunek polskich zespołów, które _ ukazują autentyczną obyczajowość wiejską, będącą fundamentem kultury w ogóle _ - powiedziała podczas konferencji prasowej przewodnicząca jury Aleksandra Szurmiak - Bogucka.

Zdaniem Rady, na szczególną uwagę rady w rodzimych zespołach zasłużyły: właściwy dobór strojów, znajomość tańców, prezentacja autentycznych zwyczajów, zwłaszcza dziecięcych, bogactwo rekwizytów i scenografii. Zespoły zagraniczne zaimponowały Radzie znakomitą techniką taneczną, bogactwem strojów i instrumentów, prezentacją kulturowych zachowań poprzez taniec. Podczas koncertu finałowego dzieci z różnych stron świata zachwyciły publiczność brawurowym wykonaniem krakowiaka. Wszystkie dzieci odśpiewały także po Polsku hymn festiwalu.

Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół oraz pomysłodawca i dyrektor festiwalu Antoni Malczak wyraził radość, że udało się zrealizować wszystkie punkty tegorocznego Święta Dzieci Gór. _ Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że po raz kolejny ulicami Nowego Sącza przeszedł roztańczony korowód inaugurujący festiwal i koncert inauguracyjny na rynku miasta. Również w tym roku pogoda nie pokrzyżowała nam planów pierwszego dnia _ - powiedział. Dyrektor Malczak zwrócił również uwagę, że po raz trzeci Święto Dzieci Gór przekroczyło granice i kilka zespołów koncertowało w słowackim Bardejowie.

W ocenie organizatorów, najważniejszym wydarzeniem tegorocznego festiwalu była obecność afrykańskiego zespołu dziecięcego Freespirit z Ghany. Niezwykle naturalna w swym charakterze grupa próbowała przyjechać na nowosądecki festiwal od trzech lat. Ze względu na problem ze zdobyciem wizy w poprzednich latach nie udało się przyjechać Afrykańczykom do Polski. Udało się w tym roku, w ostatniej chwili, kiedy do udziału był już zakwalifikowane wszystkie 12 zespołów. Organizatorzy zdecydowali, że tym razem wyjątkowo w festiwalu weźmie udział 13 zespołów.

Dzieci z Afryki stały się ulubieńcami tak organizatorów jak i gości Święta. Na ich sobotni występ czekano z niecierpliwością. Nikt, kto tego wieczoru zawitał na halę widowiskowo-sportową nie doznał zawodu, również dzięki zespołowi partnerskiemu dzieci z Ghany, czyli żywieckim Holajnikom i ukraińskiemu zespołowi Gorgany ze Lwowa. Tańcem, śpiewem i muzyką dzieci z dalekiej Ghany opowiadały o swoim kraju. Widzowie zobaczyli połów ryb, charakterystyczne tańce przy wtórze bębnów i delikatnym dźwięku muszli.

Kierownik zespołu Feespirit z Ghany Mawuyram Quessie Akjahoe, powiedział, że _ przywiózł na festiwal afrykańskie słońce razem z afrykańskim duchem _. Podziękował on za zaproszenie, możliwość przyjazdu, i za to, że _ nikt nie odsuwał się od nich dlatego, że są czarni _. _ Afrykańska kultura wymiera, ponieważ dla dzieci z naszego kraju ważniejszy jest futbol, który daje im większe nadzieje na zasobność w przyszłym życiu _ - powiedział Mawuyram i wyraził nadzieję, że takie festiwale jak ten w Nowym Sączu i możliwość przyjazdu na nie dzieci z Afryki, zmotywuje innych do trenowania tradycyjnych tańców, a nie tylko piłki nożnej.

Innym egzotycznym zespołem był Shivam Nrutya Culrural Academy z Indii. Kierownik tego zespołu Ashok M. Bhawsar przyznał, że istotnie nowosądecki festiwal jest okazją doświadczenia atmosfery wynikającej z różnic narodowościowych czy religijnych. Bhawsar powiedział, że _ jego zespół wraz z nowotarskimi góralskim zespołem Mali Śwarni zbudowali w zaledwie siedem dni przyjaźni polsko-indyjską i tym samym potwierdzili słuszność założeń Święta Dzieci Gór _.

W tegorocznym Święcie Dzieci Gór wzięło udział ponad pół tysiąca dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Do Nowego Sącza przyjechało sześć zespołów z Polski oraz siedem zagranicznych: z Bułgarii, Indii, Ukrainy, Tajwanu, Belgii, Północnej Osetii oraz Ghany. Organizatorem Święta Dzieci Gór jest od 1992 r. Małopolskie Centrum Kultury _ Sokół _ w Nowym Sączu. W swoich założeniach festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór, którego głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.

Dotychczas na scenach nowosądeckiego festiwalu gościły dziecięce zespoły regionalne z ponad 60 krajów świata. Festiwalowi od 21 lat towarzyszy motto: _ Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych _

Czytaj więcej w Money.pl
Pracują za darmo 120 godzin Szczęśliwcy, którzy dostali etat, na początku nie mogą liczyć na więcej niż 1600 zł miesięcznie.
Kanibal z Ziębic wędził ludzi Do historii kryminalistyki przeszedł jako pierwszy seryjny morderca. Zabijał bezdomnych i żebraków.
Tak turyści śmiecą w górach. Co za wstyd! 860 kilogramów śmieci zebrało ponad 3 tysiące wolontariuszy, którzy wczoraj wyruszyli sprzątać tatrzańskie szlaki w ramach akcji Czyste Tatry.

_ _

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)