Notowania

powódź
16.04.2013 18:33

W Polsce nie ma zagrożenia powodziowego

W Polsce nie ma obecnie zagrożenia powodziowego, występują lokalne podtopienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Peter Muzslay/Dreamstime)

W Polsce nie ma obecnie zagrożenia powodziowego, występują lokalne podtopienia - powiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Dodał, że infrastruktura przeciwpowodziowa jest gotowa na przyjęcie ewentualnych fal powodziowych.

Wiceminister zapewnił na konferencji prasowej we wtorek, że zbiorniki retencyjne i poldery są gotowe do przyjęcia ewentualnych fal powodziowych i wezbraniowych. Przyspieszone została także realizacja kilku inwestycji, które mają duże znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej. _ - Jest to m.in. zbiornik Świnna Poręba, który - gdyby zaszła konieczność - jest gotowy do przyjęcia fali powodziowej. Dzięki niemu możemy +spłaszczać+ falę na Wiśle i chronić nie tylko Wadowice, ale i Kraków oraz mieszkańców dorzecza Wisły _ - dodał.

W tym roku na prace związane z zabezpieczaniem przeciwpowodziowym przeznaczono ok. 1,3 mld zł - mówił Gawłowski. Zaznaczył, że zniszczone w trakcie powodzi z 2010 roku kluczowe dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego instalacje zostały odbudowane. _ - Wyremontowano, zmodernizowano lub zbudowano ponad 400 km wałów przeciwpowodziowych. W tym roku zmodernizowanych zostanie kolejne 100 km _ - dodał. Wiceminister zaznaczył, że będą to wały pierwszej i drugiej klasy - to jest o znaczeniu ponadlokalnym. _ Na tej grupie koncentrujemy się przede wszystkim _ - podkreślił.

Przypomniał, że modernizowany jest m.in. stopień wodny we Włocławku i zbiornik przeciwpowodziowy na Nysie Kłodzkiej. Infrastruktura rozwijana jest także na Żuławach oraz we wrocławskim węźle wodnym (WWW), a kluczowy dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego polder w Raciborzu Dolnym powinien zostać ukończony w 2017 roku.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Włodzimierz Karpiński podkreślił, że mimo kryzysu gospodarczego rezerwa celowa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym powodzi, nie została zmniejszona i wynosi 1,4 mld zł. Dodał, że od 2010 roku na usuwanie skutków bądź na przeciwdziałanie powodziom wydano ponad 5,8 mld zł.

Karpiński przypominał, że w 2014 roku ma być wdrożony Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami. Jedną z jego funkcji będzie mapa zagrożenia powodziowego ze wskazaniem obszarów, które mogą być dotknięte ewentualną powodzią. Stworzone mają zostać także specjalne modele pokazujące następstwa przerwania wałów. _ Będziemy mieli narzędzie, które pozwoli lepiej prognozować (zagrożenia - PAP) i racjonalnie wydawać środki _ - ocenił.

Zastępca dyrektora służby hydrologiczno-meteorologicznej w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski ocenił, że warunki meteo, m.in. wysoka temperatura, będą obecnie sprzyjały opadaniu wód. _ - Opady, które będą występowały wraz z przemieszczającymi się frontami atmosferycznymi, nie powinny być intensywne i nie przyczynią się do wzrostu poziomu wody w rzekach _ - zapewnił.

Bąkowski mówił, że fala wezbraniowa na Dolnym Śląsku opada, nie spowoduje zagrożenia powodziowego. _ Na Bugu kulminacja fali występuje teraz w okolicach Dorohuska, a na Wiśle w okolicach Puław i w środę między 10 a 16 dotrze do Warszawy _ - poinformował. Przedstawiciel IMiGW zapewnił, że fale wezbraniowe na Bugu i na Wiśle się nie nałożą. _ Pojawią się lokalne podtopienia, które utrzymywać się będą przez kilka dni _ - dodał.

MAC w komunikacie poinformował, że według stanu na godz. 16 przekroczenie stanu alarmowego odnotowano w 21 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 9 w dorzeczu Odry i na jednej stacji wodowskazowej rzek Przymorza. Stan ostrzegawczy przekroczony został w 35 stacjach w dorzeczu Wisły, 44 w dorzeczu Odry i w 2 stacjach rzek Przymorza.

Tagi: powódź, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz