Notowania

tatry
10.12.2013 09:42

W Tatrach maleje zagrożenie lawinowe

Drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Klag/REPORTER)

Z trzeciego do drugiego stopnia zmalało dziś zagrożenie lawinowe w Tatrach, jednak ratownicy TOPR ostrzegają przed trudnymi warunkami turystycznymi.

Drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej międzynarodowej skali.

Według statystyk ratowników górskich najwięcej wypadków lawinowych ma miejsce właśnie przy drugim stopniu, dlatego nie należy bagatelizować tego zagrożenia.

Tatrzańskie szlaki przysypane są grubą warstwą śniegu, a w wielu miejscach utworzyły się spore zaspy, w innych miejscach występują oblodzenia. Szlaki w większości nie są przetarte i ich przebieg, szczególnie powyżej górnej granicy lasu jest niewidoczny. Wejście w taki teren bez dobrej znajomości topografii gór grozi zabłądzeniem.

Przetarte są jedynie drogi dojściowe do schronisk, poza schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan oraz zestaw lawinowy czyli detektor, sonda, łopatka.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: tatry, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz