Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceministrowie zachęcali do posyłania 6-latków do szkoły

0
Podziel się:

Od września 2014 r. wszystkie 6-latki obowiązkowo rozpoczną edukację szkolną.

Wiceministrowie zachęcali do posyłania 6-latków do szkoły
(sxc.hu/gokoroko)

Od września 2014 r. wszystkie 6-latki obowiązkowo rozpoczną edukację szkolną. Do posyłania tych dzieci do szkół zachęcali rodziców w Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim wiceministrowie edukacji narodowej Tadeusz Sławecki i Przemysław Krzyżanowski.

- _ Wszystkie badania potwierdzają, że dzieci w wieku sześciu lat rozpoczynając edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej radzą sobie bardzo dobrze, szczególnie jeżeli chodzi o pisanie i czytanie. Absolutnie nie ma żadnego okradania dzieciństwa. Podstawa programowa jest tak przygotowana, by dziecko miało czas i na naukę, i na zabawę _ - mówił Krzyżanowski.

Sławecki natomiast przypomniał, że rok 2013 jest ostatnim, w którym rodzice sami podejmują decyzję o posłaniu 6-latka do szkoły. - _ Niczego nie narzucamy na siłę. Chcemy rozmawiać ze środowiskiem oświatowym, z rodzicami, aby ten wybór był wyborem świadomym. Każdy rodzic ma prawo mieć obawy. My jesteśmy po to, żeby te obawy rozwiewać _ - powiedział Sławecki dziennikarzom w Lublinie.

Obaj podkreślali, że wokół sprawy obniżenia wieku szkolnego wytworzyła się _ kampania negatywna _ i powstał _ szum medialny _. - _ W mediach pojawiają się hasła, że szkoły są nieprzygotowane, że jest przemoc, że są głodne dzieci. Mamy dzisiaj szum medialny wokół tego wydarzenia, słyszymy od niektórych: ratujmy maluchy. Ja się pytam przed czym? Przed tym, żeby poszły do szkoły, skontaktowały się z rówieśnikami, żeby mogły rozwijać swoje zainteresowania? _ - mówił Sławecki.

- _ Te obawy są stąd, że jest wiele szumu i strach ma wielkie oczy _ - dodał. Sławecki przypomniał, że 93 proc. skontrolowanych przez sanepid szkół jest przygotowana na przyjęcie 6-latków. _ Sanepid nie jest podległy ministrowi edukacji _ - zaznaczył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/204820.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szesciolatki;do;szkoly;rzad;ponosi;porazke,10,0,1152778.html) *Rząd ma duży kłopot z kluczową reformą * W tym roku do szkół może pójść jeszcze mniej sześciolatków niż w roku ubiegłym.

Zdaniem Krzyżanowskiego w mediach pokazywane są skrajne przypadki, _ gdzie jakiś samorząd może nie dopilnował, nie przygotował _. _ Patrzy się na te wzorce uważając, że w całym kraju jest taka sama sytuacja, a tak w całym kraju absolutnie nie jest _ - mówił Krzyżanowski.

Obaj wiceministrowie spotkali się z 6-letnimi uczniami klas pierwszych w szkołach podstawowych - nr 21 w Lublinie i nr 15 w Gorzowie - oraz z rodzicami 6-latków. Obaj uczestniczyli także w regionalnych galach II edycji konkursu MEN _ Mam 6 lat _ promującego naukę szkolną od szóstego roku życia. Konkurs kierowany jest zarówno do uczniów jak i do rad rodziców szkół i przedszkoli.

W Lubelskiem na konkurs wpłynęło łącznie 386 prac - literackich (eseje, reportaże, wiersze, opowiadania), prezentacji multimedialnych, prac plastycznych. Przewodniczący kapituły konkursu w Lublinie bp lubelski Artur Miziński podkreślił, że tak duże zainteresowanie pokazuje, jak bardzo szkoły, nauczyciele i rodzice starają się, aby rozpoczęcie edukacji odbywało w sposób przyjazny dzieciom. _ To bardzo ważny moment w ich życiu, niezależnie od tego, czy mają sześć, sześć i pół czy siedem lat _ - zaznaczył.

Bp Miziński sam rozpoczął naukę w szkole jako 6-latek. _ - Byłem pewnie tak nieznośny już w domu, że mama nie wiedziała już, co ze mną zrobić i posłała mnie do szkoły _ - żartował. Aby rozpocząć naukę w pierwszej klasie musiał wówczas w kuratorium przejść specjalny rodzaj testu kwalifikacyjnego. Jak wspominał, z nauką radził sobie dobrze, ale wśród kolegów zawsze był najmłodszy. _ Wśród starszych kolegów i koleżanek trochę szybciej się dojrzewa, ale nie w uważam, że ujęło mi to coś z dzieciństwa _ - podkreślił.

W ubiegłym roku w kraju do pierwszych klas poszło 17 proc. wszystkich 6-latków. Rok wcześniej było to 19 proc. W Lubelskiem do pierwszej klasy w roku 2012 poszło ok. 14 proc wszystkich 6-latków zamieszkałych w województwie; rok wcześniej było to 15 proc. W Lubuskiem w ubiegłym roku naukę w szkole rozpoczęło około 12 proc. dzieci w tym wieku.

80 proc. rodziców uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole jako 6-latki jest zadowolonych z edukacji swoich dzieci - wynika z opracowania Instytutu Badań Edukacyjnych. Natomiast badania TUNSS (Test Umiejętności Na Starcie Szkolnym) przeprowadzone w 2012 r. wśród 1,4 tys. 6-latków ze szkół, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych pokazały, że najlepsze wyniki osiągały 6-latki z pierwszych klas.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci o efektach wcześniejszej edukacji Obniżenie wieku szkolnego w Polsce poprawiłoby nasze miejsce w światowych rankingach.
Polska to "kraj sukcesu edukacyjnego" Wiceminister edukacji powołuje się na wyniki analiz i badań, z których wynika, że egzaminy zewnętrzne nie szkodzą słabszym uczniom, ale im pomagają - pozwalają pokazać im ich zdolności i możliwości.
Tak opozycja punktuje Szumilas i Kosiniaka Partia zarzuca jej, że zapowiadając najważniejsze zamierzenia rządu w dziedzinie edukacji, nie uwzględniła tego, co jest piętą achillesową obecnego kształcenia, czyli np. przygotowywania tylko do rozwiązywania testów.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)