Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojskowe jednostki odbudowy: zbudują, ewakuują, dostarczą prąd

0
Podziel się:

Wydzielenie takich zespołów w ramach istniejących jednostek inżynieryjnych zapowiedział pod koniec roku premier Donald Tusk.

Wojskowe jednostki odbudowy: zbudują, ewakuują, dostarczą prąd
(Reporter)

Budowa prowizorycznych mostów, umacnianie wałów przeciwpowodziowych, w razie klęsk żywiołowych ewakuacja i pomoc mieszkańcom to zadania, jakie mają wypełniać wojskowe jednostki odbudowy.

Wydzielenie takich zespołów w ramach istniejących jednostek inżynieryjnych zapowiedział pod koniec roku premier Donald Tusk.

_ - Nie chodzi o tworzenie nowych jednostek, lecz o rozwój pewnych zdolności. Wojskowe jednostki odbudowy - to nazwa robocza - będą zgrupowaniami zadaniowymi, utworzonymi w już istniejących jednostkach inżynieryjnych _ - podkreślił szef Inżynierii Wojskowej gen. bryg. Bogusław Bębenek.

W pierwszej kolejności - do końca października 2013 r. - zespoły powstaną w jednostkach podległych Inspektoratowi Wsparcia: 2. Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu, w batalionach inżynieryjnych w Głogowie i Nisku oraz w batalionie drogowo-mostowym w Dęblinie. W roku 2014 przewiduje się utworzenie takich zgrupowań w jednostkach inżynieryjnych Wojsk Lądowych: w pułkach saperów w Kazuniu i Brzegu oraz w pułku inżynieryjnym w Szczecinie.

Ta dwuetapowość wynika w głównej mierze z obecnych zadań pododdziałów inżynieryjnych Wojsk Lądowych. To właśnie saperzy Wojsk Lądowych oczyszczają z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych tereny przewidziane do przekazania poza wojsko. Rocznie jest to ok. 5-6 tys. hektarów.

Według gen. Bębenka główną korzyścią z powołania wojskowych jednostek odbudowy będzie większe zaangażowanie wojska w usuwanie skutków klęsk żywiołowych. _ - Takie zagrożenie - jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat - może się pojawić każdego roku, zwłaszcza w okresie letnim. Są to anomalie pogodowe jak powódź, nagłe gradobicie, kilkugodzinna ulewa, która np. w Kotlinie Jeleniogórskiej lub Kłodzkiej przeradza się w lokalną powódź _ - zwrócił uwagę Bębenek.

Szef inżynierii zaznaczył, że w wielu przypadkach, ze względu na szczupłość środków, administracja terenowa nie mogła sobie do tej pory poradzić z usunięciem skutków klęsk z lat ubiegłych.

Wydzielenie zespołów ma zwiększyć zdolności saperów do odbudowy zniszczonych dróg, mostów i wałów przeciwpowodziowych, ewakuacji ludzi i mienia w razie powodzi, wypompowywania wody z zalanych budynków, zasilania w energię elektryczną odciętych miejscowości, a także niszczenia zatorów lodowych.

Aby skorzystać z pomocy wojska, wojewodowie muszą przedstawić potrzeby Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji, stamtąd sygnały o potrzebach są przekazywane Szefostwu Inżynierii Wojskowej.

_ - Sprawdzamy, czy zgłoszone do odbudowy odpowiadają możliwościom wojsk inżynieryjnych. Poza te parametry wykraczają konstrukcje inne niż drewniane lub wykonane z elementów mostów składanych, nie mieszczą się w nich np. obiekty o konstrukcji żelbetowej _ - wyjaśnił gen. Bębenek.

W styczniu i lutym trwa rekonesans - specjaliści wojsk inżynieryjnych sprawdzają, na ile administracja terenowa jest przygotowana do podjęcia się inwestycji. Ponieważ - jak zaznaczył Bębenek - _ oprócz wystąpienia do ministra obrony o zgodę na użycie pododdziału do zbudowania takiego obiektu, zleceniodawca musi mieć dokumentację, uzgodnienia i materiały potrzebne do budowy _.

_ Dotychczas określono dziewięć obiektów, które będą budowane, dalsze są definiowane. Pierwszy będzie wykonywany w drugiej połowie kwietnia, pozostałe zostaną oddane na przełomie kwietnia i maja _ - zapowiedział szef IW.

Będą to mosty składane z zasobów MON lub Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Staną na Mazowszu, w woj. dolnośląskim, a także w Malborku na Nogacie na czas remontu tamtego mostu drogowego. Wojsko udostępnia tego typu obiekty maksymalnie na rok.

Na doposażenie jednostek, w których zostaną wydzielone jednostki odbudowy, przewidziano ok. 160 mln zł w ciągu dwóch lat. W planie są zakupy mostów składanych, łodzi o napędzie strumieniowym, pomp dużej wydajności, urządzeń prądotwórczych, podnośników hydraulicznych, zagęszczarek gruntu, walców drogowych i specjalistycznych pojazdów z urządzeniami dźwigowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
"Żmudna praca". Minister przekłada plany Ostatnie z zaleceń dotyczy tłumaczenia dokumentacji lotniczej. Jest to żmudna praca, stąd wdrażanie wniosku przeciągnie się na nowy, 2013 rok.
Polska armia weźmie udział w kolejnej misji? Polska nie wyklucza udziału w unijnej misji w Mali. Powiedział o tym w Brukseli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Atak na Polaków w Afganistanie. Są ranni Dwóch polskich żołnierzy zostało rannych w wyniku ostrzału śmigłowca Mi-24. Stan jednego z poszkodowanych był poważny, ale przeszedł już operację.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)