Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
platforma obywatelska
25.09.2014 14:48

Wybory samorządowe 2014. PO pokazało pierwsze spoty wyborcze

"Miliardy dla samorządu - lepsze życie Polaków" - pod takim hasłem do wyborów samorządowych16 listopada idzie PO. Sztab Platformy zaprezentował w czwartek pierwszy w tej kampanii spot wyborczy. Motywem przewodnim kampanii jest wykorzystanie środków z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Miliardy dla samorządu - lepsze życie Polaków - pod takim hasłem do wyborów samorządowych16 listopada idzie PO. Sztab Platformy zaprezentował pierwszy w tej kampanii spot wyborczy. Motywem przewodnim kampanii jest wykorzystanie środków z UE.

Spot PO ma mieć 16 wersji dla każdego z województw; w czwartek zaprezentowano dwie z nich - dla Śląska i Podlasia. W materiałach tych pojawia się - obok Ewy Kopacz - twarz Donalda Tuska.

Szef sztabu Platformy Robert Tyszkiewicz przedstawił też na czwartkowej konferencji dwoje kandydatów PO na prezydentów miast: posłankę Bożenę Kamińską (Suwałki) i b. wiceprezydenta Katowic Arkadiusza Godlewskiego (Katowice).

Tyszkiewicz przekonywał, że w wyborach samorządowych będzie mowa o wykorzystaniu wielkiej szansy europejskiej. _ Te wybory są o tym, kto będzie wydatkował gigantyczne miliardy z Europy, które trafiają właśnie do naszych samorządów. Te wybory są o tym, czy dobrze wykorzystamy ten drugi krok cywilizacyjny, który przed Polską się otwiera _ - podkreślił szef sztabu Platformy.

Jak mówił, rząd Donalda Tuska wynegocjował przed rokiem dla Polski _ miliardy na rozwój _. _ Rząd Ewy Kopacz na wczorajszym posiedzeniu, rozpoczął proces przekazywania tych pieniędzy do polskich województw. Dwa kontrakty terytorialne, przyjęte wczoraj przez Radę Ministrów, dla województwa śląskiego o wartości 40,9 mld złotych oraz dla województwa podlaskiego o wartości 18,5 mld złotych pokazują o jaką skalę środków chodzi _ - przypomniał Tyszkiewicz.

Według niego, Platformie zależy więc na tym, żeby _ środki europejskie wydawali ludzie skoncentrowani na konkretach, zorientowani na lepsze życie Polaków - ludzie dla których jedynym celem jest to, by czynić życie Polaków lepszym _. _ A nie ludzie, dla których główną obsesją jest intymne życie osiołków _ - dodał Tyszkiewicz. Przekonywał, że PO ma _ doświadczenie, dorobek i jest gotowa aby dobrze i skutecznie przeznaczyć nowe, wielkie środki z UE tak, by pracowały dla Polaków, by budować nowe drogi, tworzyć nowe miejsca pracy, abyśmy wszyscy mogli powiedzieć, że tę wielką historyczną szansę dobrze wykorzystaliśmy _ - zaznaczył polityk.

Spot PO to seria zdjęć obrazujących inwestycje sfinansowane już ze środków UE. W wersji _ śląskiej _ jest kolejka linowa w Chorzowie, muzeum śląskie w Katowicach, szpital w Sosnowcu, trasa średnicowa w Zabrzu; w _ podlaskiej _ - molo w Augustowie, opera podlaska w Białymstoku, białostocki park naukowo-techniczny, trasa wylotowa z Białegostoku. W obu spotach jest fragment styczniowej konferencji b. premiera Donalda Tuska, na której prezentował projekt podziału środków unijnych na lata 2014-2020. Na koniec pojawia się postać premier Ewy Kopacz i hasło wyborcze PO: _ Miliardy dla samorządu - lepsze życie Polaków _.

W tle 30-sekundowego spotu słychać głos nowej szefowej rządu: _ Przyszłość naszych dzieci zależy od dobrego samorządu, od mądrego wykorzystania każdej złotówki przeznaczonej na rozwój. Uzyskaliśmy rekordowe wsparcie funduszy europejskich by podnosić standard życia Polaków i dbać o dalszy rozwój Polski. Środki finansowe zainwestujemy w samorządach. Korzyści z integracji europejskiej będą odczuwalne w całym kraju. Konkretny sukces jest osiągalny tylko przy współpracy i pełnej zgodzie _ - mówi w spocie Kopacz.

Na konferencji PO powróciła też sprawa przełożonego startu kampanii PO, który miał mieć miejsce w czwartek w Katowicach. Kopacz i Tusk mieli tam wspólnie prezentować kontrakt terytorialny dla Śląska; planowana była też konwencja wyborcza. Podobne wydarzenia miały się odbyć na Podlasiu. _ Newsweek _ napisał w środę na swych stronach internetowych, że powodem decyzji była _ różnica zdań _ między Tuskiem a Kopacz.

Tyszkiewicz po raz kolejny zapewnił, że przyczyną przełożenia obu wydarzeń było powołanie nowego rządu. _ Gdy robi się kampanię samorządową w trakcie najpoważniejszej zmiany politycznej od 2007 roku, trzeba być przygotowanym tak, jak w każdej kampanii, ale w tej sytuacji, w sposób szczególny, na zwroty sytuacji, potrzebę dokonywania korekt. Przesunęliśmy terminy dwóch konwencji: katowickiej i białostockiej na czas po 1 października, po expose, na prośbę regionów, które chciały aby mogła w nich wziąć udział pani premier Ewa Kopacz. I to jest jedyny powód dla którego ten ruch został wykonany _ - powiedział szef sztabu Platformy.

Nowych terminów tych konwencji jeszcze nie ma; wiadomo jedynie że 8 listopada planowana jest duża konwencja podsumowująca kampanię w Warszawie, będąca jednocześnie pożegnaniem partii z Donaldem Tuskiem, który 1 grudnia obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewa Kopacz jako premier. Jaki rząd stworzy? Zagraniczne media piszą: _ -Żelazna dama polskiej polityki _. Z kolei rodzimi politycy nie zostawiają złudzeń. _ Dyskusja o personaliach, zamiast o pomysłach. _
Kampania trwa. PKW rejestruje komitety Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.
Jest lista PO do Rady Warszawy Nową osobą na liście jest piosenkarka Krystyna Prońko, która kandyduje z Targówka.
Tagi: platforma obywatelska, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz