Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Wydatki na urzędników wyższe niż na OFE"

0
Podziel się:

Balcerowicz zapowiedział, że będzie demaskował demagogię w publicznej debacie o reformie emerytalnej.

"Wydatki na urzędników wyższe niż na OFE"
(PAP/Paweł Kula)
bECCsQWd

Wydatki na administrację rządową w latach 2000-2010 były osiem razy wyższe niż wpłaty do OFE - powiedział prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem stwierdzenie, że wpłaty te są główną przyczyną narastania długu publicznego, to chwyt propagandowy rządu.

Prof. Balcerowicz przedstawił na konferencji prasowej dane, z których wynika, że w latach 2000-2010 skumulowane transfery do OFE pochłonęły 153,4 mld złotych, natomiast koszty wynagrodzeń w sektorze publicznym wyniosły 1 bln 151,9 mld złotych.

Podkreślił, że wydatki na wynagrodzenia w sektorze publicznym w Polsce, w tym głównie na administrację, są większe od średniej dla krajów o naszym poziomie rozwoju. _ - Przez ostatnie lata te wydatki silnie rosły _ - dodał.

bECCsQWf

Z danych Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że w 2008 roku Polska przeznaczyła na wynagrodzenia 10 procent PKB. Tymczasem średnia dla krajów o średnich dochodach wyniosła 8,6 procent PKB, a o wysokich dochodach - 10,4 procent PKB.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;chce;debaty;z;rostowskim,19,0,791571.html) Balcerowicz chce debaty z Rostowskim - Przyrosty wydatków na administrację są dużo większe niż przyrosty wpłat do OFE. To dlaczego wybiera się jedną pozycję, to znaczy wpłaty do OFE, która na dodatek ma charakter inwestycji, bo daje na przyszłość korzyści. A pomija się kompletnym milczeniem wydatki na administrację publiczną, które nie mają charakteru inwestycji _ - dodał. Według FOR, transfery do OFE stanowią tylko 3 procent wydatków państwa, a wynagrodzenia w sektorze publicznym 22 procent..

Balcerowicz zapowiedział, że będzie demaskował demagogię w publicznej debacie o reformie emerytalnej. Zaznaczył, że tezy rządowe, w tym głoszone przez ministra finansów Jacka Rostowskiego o tym, że zmiany w OFE przyniosą same korzyści dla emerytów, są fałszywe. _ - Tylko przy fałszywych, naciąganych założeniach można twierdzić, że emerytury będą wyższe po obcięciu składek do OFE _ - powiedział.

bECCsQWl

Balcerowicz podkreślił, że zaangażował się w obronę systemu emerytalnego z dwóch powodów. - _ Po pierwsze nie mogę spokojnie patrzeć, jak są marnowane szanse Polski na dodatkowe przyspieszenie wzrostu. Po drugie nie mogę także spokojnie patrzeć, jak degraduje się poziom moralny i intelektualny debaty publicznej w Polsce _ - powiedział.

Prezes FOR Andrzej Krajewski potwierdził, że debata ministra Rostowskiego i prof. Leszka Balcerowicza odbędzie się wstępnie 21 marca. _ - Naszym celem jest, by była ona jak najszerzej dostępna, merytoryczna i pozbawiona akcentu show telewizyjnego _ - powiedział. Dodał, że ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść we wtorek lub w środę.

W ostatni czwartek prof. Leszek Balcerowicz poinformował, że chciałby, by rząd wskazał swego przedstawiciela w debacie telewizyjnej nt. zmian w OFE. - _ Nie mam nic przeciwko temu, aby był to Jacek Rostowski _ - napisał Balcerowicz w oświadczeniu fundacji FOR. Minister finansów powiedział dziennikarzom w reakcji na oświadczenie Balcerowicza, że bardzo się cieszy z jego decyzji. Do debaty wzywał Balcerowicza już na początku lutego.

W ubiegły wtorek rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z którym składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 procent do 2,3 procent, a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 roku osiągnąć 3,5 procent. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta.

bECCsQWm

Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t134877.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rostowski;kontra;balcerowicz;-;w;poniedzialek;za;tydzien,49,0,792625.html) Rostowski kontra Balcerowicz - w poniedziałek za tydzień Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że chce jak najszybciej wprowadzić zmiany w emeryturach mundurowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;niezdecydowany;zastanawia;sie;nad;ofe,169,0,792489.html) Prezydent niezdecydowany. Zastanawia się nad OFE Komorowski uważa jednak, że rządowa propozycja nie stanowi zagrożenia dla wysokości emerytur.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t134975.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekonomisci;zmiany;w;ofe;szkodliwe,27,0,792347.html) Ekonomiści: Zmiany w OFE szkodliwe Eksperci biorący udział w prezydenckiej debacie o OFE uważają, że proponowane przez rząd zmiany naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa.
bECCsQWG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)