Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Z Rosjanami mamy wiele wspólnego"

0
Podziel się:

Prezydent Polski mówi Izwiestii, że z historią można żyć szanując prawdę.

"Z Rosjanami mamy wiele wspólnego"
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent RP Bronisław Komorowski oświadczył w wywiadzie dla _ Izwiestii _, że historii nie da się przekreślić, jednak można z nią żyć - w duchu prawdy. Podkreślił, że w interesach Rosji i Polski leży, aby stosunki między nimi były normalne, godne sąsiadów.

_ - Historii nie da się przekreślić, jednak można z nią żyć - w duchu prawdy. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy to, co dzieje się w Rosji. Chodzi m.in. o ocenę zbrodni katyńskiej, która przez kilkadziesiąt lat ciążyła na relacjach rosyjsko-polskich _ - powiedział Komorowski w wywiadzie, który w rosyjskim dzienniku ukazał się dziś, czyli w dniu, w którym rozpoczyna się oficjalna wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce

Według Komorowskiego, _ w interesach tak Rosji, jak i Polski leży, aby stosunki między naszymi krajami były po prostu normalne, godne państw sąsiadujących ze sobą _.

_ - Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej. Wybrała opcję zachodnią. Jednak chcemy również pozostać na Wschodzie z bardzo ważnym sąsiadem rosyjskim _ - dodał.

Prezydent podkreślił, że _ polski głos w NATO i UE - to głos za współpracą tych organizacji z Rosją _. _ Zachód uważa nas za ekspertów od tematyki rosyjskiej, ponieważ dużo o sobie wzajemnie wiemy. Mamy wiele wspólnego - historycznie, emocjonalnie i mentalnie. Mamy też to, czego nie ma nikt na Zachodzie - podobne doświadczenia życia w niedemokratycznych warunkach _ - wskazał.

Pytany o ocenę śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, Komorowski oświadczył, że _ interesom naszych krajów służy to, aby prokuratury sumiennie, bez wpływu czynnika politycznego zbadały sprawę od początku do końca i zajęły jednoznaczne stanowisko _.

Prezydent podziękował też Swietłanie Miedwiediewej, małżonce prezydenta Rosji, za udział w uroczystościach żałobnych w Smoleńsku upamiętniających ofiary katastrofy polskiego Tu-154M. _ - Byliśmy tam razem - i Polacy, i Rosjanie. Pragnę za to serdecznie podziękować _ - powiedział.

Komorowski wyznał też, że Miedwiediew wywarł na nim bardzo dobre wrażenie. _ - Jestem przekonany, że ma kwalifikacje i chęć, by uwolnić stosunki polsko-rosyjskie od złego doświadczenia historycznego, by szukać i w historii, i we współczesności tego, co łączy nasze narody. A jest to w rzeczywistości bardzo, bardzo dużo _ - oznajmił.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;w;warszawie;chce;mowic;o;historii,36,0,728356.html) Miedwiediew w Warszawie chce mówić o historii Gospodarz Kremla będzie gościł w Warszawie w dniach 6 i 7 grudnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;chce;modernizowac;rosje;bedzie;umowa,8,0,727304.html) Polska chce modernizować Rosję. Będzie umowa Prezydenci Polski i Rosji podpiszą dokumenty w poniedziałek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;potwierdzil;przyjedzie;do;polski,37,0,685605.html) Miedwiediew potwierdził, przyjedzie do Polski Komorowski: Tak jak się umawialiśmy, przyjedzie do nas jeszcze w tym roku
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)