Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarła Wisława Szymborska. Miała 89 lat

0
Podziel się:

Polska noblistka od dłuższego czasu poważnie chorowała. Zmarła we śnie.

Zmarła Wisława Szymborska. Miała 89 lat
(PAP/Jacek Bednarczyk)

*Polska noblistka od dłuższego czasu poważnie chorowała. Zmarła we śnie, w swoim krakowskim mieszkaniu. *Aktualizacja: 23.10

Poetka w ostatnich latach coraz rzadziej pojawiała się publicznie, od miesięcy zmagała się z poważną chorobą, a w listopadzie przeszła operację. - _ Umarła spokojnie, we śnie _ - poinformował dziś sekretarz noblistki Michał Rusinek.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wspominając poetkę podkreślił, że fenomenalnie łączyła w sobie dwie skrajności. - _ Z jednej strony - aktywność zawodową: bycie poetką, człowiekiem świata kultury, z drugiej - lapidarność, skrótowość, powściągliwość. Miała w sobie szczerość, autentyczność i zakodowany sprzeciw wobec tzw. celebryctwa. To był człowiek, o którym się mówi: chodząca skromność _ - mówił Zdrojewski.

Posłuchaj co mówił o Wisławie Szymborskiej Bogdan Zdrojewski

Źródło IAR
- _ Była ujmująco skromna, inteligentna, wspaniale dowcipna. Jasna gwiazda w naszej rzeczywistości _ - tak o noblistce powiedział prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski. _ _

_ - To, co w niej było najciekawsze, to połączenie obserwacji życia codziennego z bardzo głęboką refleksją o egzystencji człowieka. Jako jednostki, ale także jako gatunku. W moim przekonaniu w całej poezji polskiej jest wyjątkowe. Miała wspaniałe wyczucie dla takich realiów codzienności, które potrafiła obejrzeć z perspektywy najbardziej podstawowych pytań życia. Zgasło wielkie światło polskiej poezji. Jest to strata, która na pewno będzie miała daleko idące konsekwencje. Jak znika poeta tak wybitny, to potem też cała literatura się zmienia _ - powiedział o zmarłej Stefan Chwin.

Szymborska przez całe życie opublikowała zaledwie 350 utworów, zebranych w takich tomikach wierszy, jak: _ Pytania zadawane sobie _, _ Wołanie do Yeti _, _ Wszelki wypadek _, czy _ Dwukropek. _ Jej ostatni tom _ Tutaj _ ukazał się w 2009 roku.

Urodziła się 2 lipca 1923 r. na Prowencie w Wielkopolsce. Jako poetka zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem _ Szukam słowa _. Publicznie udzielała się jako eseistka, krytyk literacki, felietonistka. Wydała także ponad 20 książek. Jej utwory cieszą się popularnością na całym świecie, zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Twórczość Szymborskiej cechuje precyzja i oszczędność słowa, język potoczny, posługiwanie się ironią i paradoksem, a także treści filozoficzne. Poetka często ukazuje świat z perspektywy codziennych zdarzeń i zwykłych, nawet błahych rzeczy. Kilka lat temu Wisława Szymborska zwróciła uwagę, że określenia _ poeta _ nie traktuje się zbyt poważnie, bo trudno uznać tworzenie poezji za zawód.

W 1996 otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. W 1996 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, przyznaną, jak napisał Komitet Noblowski: _ za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości _.

W grudniu 1996 roku Wisława Szymborska wygłosiła w Sali Galowej szwedzkiej Akademii Literatury wykład noblowski. W odczycie zatytułowanym _ Poeta i świat _ powiedziała między innym, że twórcze natchnienie nie jest wyłącznie przywilejem poetów i artystów, może nawiedzić każdego człowieka.

Wisława Szymborska chroniła swoją prywatność, rzadko udzielała wywiadów. Jednak, kiedy spotykała się z czytelnikami, cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania. W 2005 roku podczas krakowskich Spotkań Poetów zaprezentowała swój wiersz zatytułowany _ Labirynt _.

Wisława Szymborska pisała też limeryki i jest uważana za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak: _ lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki _. Laureatka wielu prestiżowych wyróżnień między innymi, nagrody Polskiego PEN Klubu, nagród - im. Herdera, im. Goethego oraz nagrody Kościelskich.

W 2001 roku Szymborska otrzymała dyplom honorowego członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Od 1997 roku poetka miała Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, z którym była związała przez kilkadziesiąt lat.

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)