Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ministerstwo zdrowia
05.06.2012 19:40

Zmiany w MZ. To on zajmie stanowisko w NFZ?

Dziś został rozpisany konkurs na nowego szefa NFZ, a tymczasem w Ministerstwie Zdrowia nagle zmiany personalne. Czy mają ze sobą coś wspólnego?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister Zdrowia poinformował, że nowym wiceministrem w resorcie został Igor Radziewicz-Winnicki, zaś dotychczasowy podsekretarz stanu Marek Haber został odwołany.

Radziewicz-Winnicki objął dziś stanowisko. Dymisja Habera obowiązuje od poniedziałku. To kolejna zmiana personalna na najwyższych stanowiskach w Ministerstwie Zdrowia, odkąd od jesieni 2011 r. kieruje nim Bartosz Arłukowicz. Z resortu odwołano dwóch wiceministrów - Adama Fronczaka i Andrzeja Włodarczyka. Powołani zaś zostali Aleksander Sopliński i Agnieszka Pachciarz.

Media spekulują, że Pachciarz miałaby zająć miejsce odwołanego szefa NFZ Jacka Paszkiewicza. Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz nie potwierdził tych doniesień. Jak wyjaśnił, zmiana szefa NFZ _ nie ma wielkiego związku ze zmianą na stanowisku wiceministra _, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że Radziewicz-Winnicki zajmuje się zarówno leczeniem w praktyce, jak i zdrowiem publicznym.

_ - To jest niezwykle ważne, że jest to specjalista w tej dziedzinie. Zmiany w NFZ muszą być połączone ze zmianami w zdrowiu publicznym. Musi być projektowana +konstytucja systemu ochrony zdrowia w Polsce+. Te zmiany muszą iść równolegle i tak jest to zaplanowane _ - powiedział Arłukowicz na antenie _ Polsatu News _.

Dodał, że Marek Haber sam zrezygnował z zajmowanego stanowiska i _ chciał wrócić do swoich poprzednich zajęć _. Obecnie w resorcie jest pięciu wiceministrów. Prócz Soplińskiego, Pachciarz i Radziewicz-Winnickiego, są to jeszcze Jakub Szulc (sekretarz stanu) oraz Cezary Rzemek.

36-letni Radziewicz-Winnicki to doktor nauk medycznych, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny), specjalista w zakresie pediatrii i zdrowia publicznego. Od lutego 2008 r. wykłada na ŚUM, gdzie był inicjatorem i koordynatorem podyplomowych studiów gerontologia i opieka nad osobami starszymi. W latach 2004-2012 pracował na wydziale społeczno-ekonomicznym Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i International Society for Social Pediatrics and Child Health.

Odwołany w poniedziałek 54-letni Haber wiceministrem zdrowia był od czerwca 2008 r. Zanim przyszedł do resortu, był dyrektorem szpitala w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie) oraz prezesem Stowarzyszenia Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego, członkiem małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej. W resorcie zdrowia pracował m.in. nad przepisami dot. samorządu pielęgniarskiego i szpitali.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą się bić o pracę w NFZ? Zarobki są spore Niemal dwadzieścia tysięcy złotych miesięcznie - tyle będzie mógł zarobić nowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kto zostanie szefem NFZ? Politycy komentują Przedstawiciele opozycji ujawniają, co dymisja Jacka Paszkiewicza zmieni w służbie zdrowia.
Polska w ogonie Europy. Jest coraz gorzej Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest gorsza niż przed rokiem. Wydłużył się czas oczekiwania na leczenie i pogorszył dostęp do leków.
Tagi: ministerstwo zdrowia, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz