Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Hońdo
|

Amerykański PKB przestał przyspieszać. Po raz pierwszy od pięciu kwartałów [WYKRES TYGODNIA]

11
Podziel się:

W I kwartale tego roku gospodarka USA urosła słabiej niż oczekiwano. W każdym z poprzednich kwartałów amerykański PKB konsekwentnie przyspieszał, ale ta seria właśnie została przerwana. Danym o PKB towarzyszyła ciągle zbyt wysoka inflacja, co martwi inwestorów - pisze dla money.pl Tomasz Hońdo.

Amerykański PKB przestał przyspieszać. Po raz pierwszy od pięciu kwartałów [WYKRES TYGODNIA]
Zagrożeniem dla hossy byłoby poważniejsze wyhamowanie gospodarki, tak jak to miało miejsce ostatnio w 2022 r. (GETTY, Boston Globe, Contributor, Tomasz Hońdo)

Szerokim echem odbiły się, jak zawsze, najnowsze dane na temat amerykańskiego PKB w I kwartale 2024 r.

Okazało się, że gospodarka USA urosła słabiej niż oczekiwano i nieco słabiej niż w poprzednim kwartale. Tzw. zannualizowane tempo wzrostu wyniosło 1,6 proc. (wobec oczekiwanych przez rynek 2,4 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Ponieważ dla nieprzywykłego dla takiego ujęcia obserwatora ze Starego Kontynentu dane te niewiele mówią (pokazują, o ile PKB teoretycznie urósłby przez cały rok, gdyby cały czas rósł o tyle, ile w ostatnim kwartale), warto też sięgnąć po dane w bardziej zrozumiałej dla nas formie rok do roku.

Po przetłumaczeniu danych na takie ujęcie okazuje się, że PKB urósł w I kw. o 3 proc. rok do roku (r/r).

Owe 3 proc. to ciągle bardzo przyzwoite tempo, szczególnie jak na tak dużą gospodarkę. Ale są też nieco gorsze wieści.

Podczas gdy w każdym z poprzednich czterech kwartałów amerykański PKB konsekwentnie przyspieszał (od dołka z IV kw. 2022 r., gdy otarł się o recesję), co pomogło wywindować giełdowy indeks S&P 500 na rekordowe poziomy, to ta seria właśnie została przerwana.

Wzrost w I kwartale był co prawda tylko symbolicznie niższy, ale jednak niższy.

Jak pokazujemy na wykresie, ceny akcji na Wall Street są dość wrażliwe na wahnięcia tempa wzrostu PKB, ale zagrożeniem dla hossy byłoby dopiero poważniejsze wyhamowanie gospodarki, tak jak to miało miejsce ostatnio w 2022 roku.

Jeżeli zaś gospodarkę czeka scenariusz raczej stabilizacji tempa wzrostu na poziomach zbliżonych do tego z I kwartału, to hossa powinna być niezagrożona.

Na razie, w końcówce kwietnia, powszechnie obserwowany model oddziału Fedu z Atlanty (GDPNow) szacuje wzrost PKB w trwającym II kwartale na zannaulizowane 2,4 proc., co w przeliczeniu daje 3,1 proc. rok do roku – widać więc raczej stabilizację niż dalsze hamowanie gospodarki.

Jeśli już coś na razie martwi inwestorów, to bardziej fakt, że danym o PKB towarzyszyły ciągle zbyt wysokie dane na temat inflacji.

Ceny mierzone wskaźnikiem PCE Core (obrazującym ceny płacone przez konsumentów z wyłączeniem wydatków na energię i żywność) urosły o zannualizowane 3,7 proc. (2,9 proc. r/r).

Tomasz Hońdo, starszy ekonomista Quercus TFI

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Tomasz Hondo
KOMENTARZE
(11)
a wystarczyło
3 miesiące temu
by było pokrycie w złocie nie było by kredytów i drukowania bezwartościowego pieniądza...przez złodziei ze wszystkich krajów...oczywiście nie było by giełd tysięcy nierobów z tym zwianych...no i nie było by sztucznej kasy na nierobów....
Nikt
3 miesiące temu
Podajcie PKB w cenach stałych. Czy wzrost PKB powoduje że ludziom się żyje lepiej. Wylejcie beton na wszystkie place. W miastach .PKB wzrośnie.czy ludziom będzie lepiej. Przepalona kasa.mielenie powietrza. Czy herbata robi się słodsza od mieszania .
Bzz
3 miesiące temu
Amerykański i Europejski PKB jest oparty na długu, parytecie Dolara, machinacjach finansowych, usługach, i trochę na produkcji, Chiński i Rosyjski, na surowcach i produkcji, i dlatego nikt tego nie powie głośno ale przegraliśmy tą rywalizacje, z tym że Ameryka cofnie się do siebie, Europa zbankrutuje w dwa pokolenia, a my? oberwiemy najbardziej, zbiedniejemy w 10 lat a po drodze prawdopodobie czeka nas wojna
Miękka faja
3 miesiące temu
Jak spłaca 35 bilionow długu to PKB wyjdzie na - 0 ...
Heniek
3 miesiące temu
Wiadomo, że prowadząc biznes liczy się stabilność na rynku. Polecam inwestowanie w nieruchomości i współprace z zarządzającym Polzen z Gdańska!