Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Tradycyjnym gospodarzem Światowego Forum Ekonomicznego w 2019 będzie Davos. Jaki jest cel konferencji?

0
Podziel się

Davos w Szwajcarii jest gospodarzem tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego. Konferencja, w której corocznie bierze udział światowa elita ekonomiczna i polityczna odbędzie się w dniach 21-25 stycznia. Podpowiadamy, jaki jest cel forum.

Klausa W. Schwab, prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos
Klausa W. Schwab, prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (PAP/EPA)
bEqSpsPp

Davos – tradycyjny gospodarz Światowego Forum Ekonomicznego

Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum - WEF) jest szwajcarską fundacją non-profit organizującą corocznie konferencję ekonomiczną w alpejskim kurorcie Davos. WEF zostało założone w 1971 r. przez Klausa W. Schwaba, niemieckiego profesora biznesu.

Konferencja w Davos jest spotkaniem prezesów najbogatszych światowych korporacji, przywódców politycznych m.in. prezydentów oraz premierów, a także wybranych intelektualistów i dziennikarzy.

bEqSpsPr

Wśród uczestników forum dominują zazwyczaj reprezentanci Europy, USA i Japonii. Oprócz konferencji w Davos fundacja zajmuje się organizacją spotkań regionalnych, a także publikacją raportów.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos – cel konferencji

Zwolennicy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos uważają, że jest odpowiednim miejscem dla debaty i dialogu na temat głównych ekonomicznych i społecznych problemów świata. Rangę i odpowiednią atmosferę to tego spotkania zapewniać mają przedstawiciele największych ekonomicznych organizacji i najbardziej wpływowi politycy oraz intelektualiści.

Wśród krytyków konferencji można usłyszeć głosy, że Światowe Forum Ekonomiczne w Davos jest jedynie spotkaniem biznesowym, gdzie najbogatsze przedsiębiorstwa mogą łatwo negocjować umowy między sobą, a także wywierać naciski na wpływowych polityków. Krytycy upatrują w celu konferencji zysków, a nie próby rozwiązania problemów ekonomicznych na świecie.

bEqSpsPx

Kilku znaczących polityków nie pojawi się na tegorocznej konferencji w Davos?

Udział w tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos odwołali m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron tłumacząc swoją decyzję "nawałem obowiązków" oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która, jak mowi, jest zajęta sprawami brexitu – podaje PAP.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump również odwołał wyjazd amerykańskiej delegacji do Davos. Powodem jego decyzji jest częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu (shutdown). - Z uwagi na 800 tys. amerykańskich pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia oraz z uwagi na potrzebę zapewnienia odpowiedniego wsparcia jego ekipie, prezydent Trump odwołał podróż jego delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, w Szwajcarii – poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu, Sarah Sanders, cytowana przez PAP

Wśród tegorocznych gości konferencji, którzy potwierdzili swoją obecność znajdują się m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, Książe William, premier Japonii Shinzo Abe, premier Izraela Benjamin Netanyahu oraz prezydent Brazylii Jair Bolsonaro – informują organizatorzy.

bEqSpsPS
KOMENTARZE
(0)