Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Transformacja energetyczna Polski. 200 mld zł w dekadę

5
Podziel się:

Pieniądze te posłużą przede wszystkim do inwestycji w redukcję emisji oraz tworzenia nowych miejsc pracy, gwarantujących rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia.

Transformacja energetyczna Polski. 200 mld zł w dekadę
Budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego powinna opierać się o energetykę jądrową i energetykę wiatrową (Flickr, Valerie Everett, (CC BY-SA 2.0))
bELzwtUB

W ciągu najbliższej dekady Polska będzie miała do dyspozycji ze wszystkich dostępnych źródeł finansowanie rzędu 200 mld zł na transformację energetyczną - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Z perspektywy polskiego rządu, są trzy pożądane kierunki inwestycji związanych z transformacją energetyczną, przekonywał wiceminister.

bELzwtUD

Pierwszy to sprawiedliwa transformacja. Polska ma dodatkowe 3,5 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- Chcemy je wykorzystać na wsparcie tworzenia nowych gałęzi przemysłu, szczególnie w regionach dziś uzależnionych od wydobycia paliw kopalnych - podkreślił Guibourgé-Czetwertyński.

Nowe gałęzie, gdzie powinny powstawać miejsca pracy, to np. elektromobilność, pompy ciepła czy technologie wodorowe.

Zobacz także: Dodatek dla sprzedawców za pracę w czasie zarazy. "Solidarność" rozmawia z sieciami
bELzwtUJ

Drugim kierunkiem inwestycji miałoby być "wszystko, co przyczynia się do budowy zeroemisyjnego systemu energetycznego". Powinien on opierać się o energetykę jądrową i morską energetykę wiatrową, ale zdaniem rządu ważna będzie również rozproszona energetyka obywatelska.

Trzeci kierunek to poprawa jakości powietrza, w tym inwestycje w ciepłownictwie, efektywności energetycznej budynków, ale także programy jak np. dofinansowanie przez NFOŚ zakupu autobusów elektrycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELzwtVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
mg-42
12 miesięcy temu
oj to znowu ceny prądu podskoczą..................................tyle dotacji.Będzie szturm na nie...
pam
12 miesięcy temu
Gdyby PiS wpuścić na pustynię, to by piasku zabrakło.
warszawiak
12 miesięcy temu
Myślę że lepsza służba zdrowia i wyższy poziom szkolnictwa znacznie bardziej poprawiły by nam poziom życia, niż energia z wiatraków
bELzwtVf
JÓZEK kochany...
12 miesięcy temu
Ja JÓZEK górnik przodkowy będę za dwa roku sztygar dynamo- wiatrakowcem ... będę śmigłem fedrował energie noo i to jest pikne
smyk
12 miesięcy temu
Nieaktualne. Polska i Węgry zawetują budżet UE.