Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Transformacja Śląska pochłonie 145 tys. miejsc pracy. Gigantyczne wyzwanie

51
Podziel się:

Do 2030 r. nastąpi znaczna redukcja miejsc pracy w sektorach górniczych i okołogórniczych na Śląsku. Skala transformacji będzie kosztować zatrudnienie nawet około 145 tysięcy osób.

Transformacja Śląska pochłonie 145 tys. miejsc pracy. Gigantyczne wyzwanie
Śląsk czekają poważne przemiany. Do roku 2030 nastąpi znaczna redukcja miejsc pracy w sektorach górniczych i okołogórniczych. (East News, Andrzej Grygiel)

Analiza danych zawartych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla województwa śląskiego pozwala przewidzieć, że do roku 2030 nastąpi znaczna redukcja miejsc pracy w sektorach górniczych i okołogórniczych - pisze Portal Samorządowy.

Szacuje, że zlikwidowanych zostanie około 36 tysięcy stanowisk. W całym procesie transformacji, który obejmie różne sektory, skala likwidacji miejsc pracy może dotknąć nawet około 145 tysięcy osób.

Plan transformacji dla Śląska przewiduje jednak, że w miejsce likwidowanych stanowisk powstaną nowe, które będą odpowiadać aktualnym mikrotrendom na rynku pracy pisze Portal Samorządowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Alina Nowak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego podczas swojego wystąpienia, podkreśla, że wszelkie działania realizowane w ramach projektów unijnych mają na celu przede wszystkim konsultacje społeczne.

- Wszystkie te działania, które realizowane są w ramach tych projektów unijnych, to są działania nastawione na konsultacje społeczne, żeby te procesy zmian w województwie nie pominęły człowieka, gdyż to on w tym wszystkim jest najważniejszy - mówiła. Nie ukrywała jednak, że zmiany w województwie będą miały wpływ na wiele obszarów.

Radna sejmiku podkreśliła, że jest świadoma, iż procesy automatyzacji czy informatyzacji mogą spowodować, że potrzeba ludzi do pracy będzie mniejsza.

- Mam świadomość tego, że w niektórych obszarach proces automatyzacji czy proces informatyzacji może spowodować, iż ludzi do pracy będziemy potrzebowali mniej, ale to ludzie o podstawowych kwalifikacjach, natomiast ludzi, którzy mają wysokie kwalifikacje, będzie potrzeba bardzo dużo - wyjaśniała Portalowi Samorządowemu.

Dodała, że w województwie śląskim istnieją ogromne możliwości wykorzystania potencjału społecznego i zagospodarowania regionu w taki sposób, aby za kilka lat mieszkańcy byli dumni z procesu transformacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Qaz
5 miesięcy temu
W innych regionach kraju gdy tysiące traciło pracę w latach 90 tych to się nimi nikt nie przejmował. Na terenach gdzie bezrobocie sięgało 30%.Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce. . Wystarczy zmienić pracę Tylko że tam trzeba będzie pracować . I tu jest problem .
tylko
5 miesięcy temu
Ryży juz wprawiony znowu bedzie strzelał do górników a POwie z4e do kiboli dobry co !
.jacek
5 miesięcy temu
Przecież jest tyle szparagów do zebrania z niemiec. Jak się obetnie 800+ to chętni do zbiorów od razu się znajdą.
Polak
5 miesięcy temu
Spokojnie mamy niemickiego premiera zalatwi robote przy zbiorze szparagow
Dolnik
5 miesięcy temu
Rządzi nami zorganizowana grupa przestępcza
...
Następna strona