Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Trzęsienie ziemi w amerykańskim sektorze bankowym. Szef KNF: Sygnał ostrzegawczy

11
Podziel się:

Upadek Silicon Valley Bank nie ma bezpośredniego wpływu na polski sektor finansowy - uspokaja przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Z drugiej strony zaznacza, że jest to "sygnał ostrzegawczy" m.in. w obszarze zaangażowania banków w obligacje skarbowe.

Trzęsienie ziemi w amerykańskim sektorze bankowym. Szef KNF: Sygnał ostrzegawczy
Klienci SVB pod siedzibą banku Wellesley w stanie Massachusetts (GETTY, MediaNews Group/Boston Herald via Getty Images)

W minionym tygodniu doszło do drastycznego spadku akcji na amerykańskiej giełdzie. Największe tąpnięcie odnotował Silicon Valley Bank. W efekcie najpierw zawieszono handel akcjami banku, a następnie rządowa agencja (Federal Deposit Insurance Corporation) przekazała, że SVB został zamknięty i nadzór przejął kontrolę nad jego depozytami.

Turbulencje amerykańskiego sektora bankowego przywołał wspomnienie upadku banku Lehman Brothers, co doprowadziło do globalnego kryzysu. Eksperci uspokajają jednak w rozmowie z money.pl, że w Polsce nie ma powodów do obaw. Podobnego zdania jest przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

- Mimo że nie spodziewamy się oczywiście bezpośredniego wpływu tych trudności banków kalifornijskich na polski sektor bankowy czy finansowy, ale jednak z tego płyną istotne wnioski i lekcje, które powinniśmy potraktować jako pewien sygnał ostrzegawczy - komentuje Jastrzębski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Patologia w USA doprowadziła właśnie do krachu. "Czują się bezkarnie"

Szef KNG ostrzega przed powtórką z USA

Przewodniczący KNF dodaje, że z doświadczeń amerykańskich wynika, iż nie można lekceważyć ryzyka zaangażowania sektora bankowego w obligacje Skarbu Państwa, a także konsekwencji czasowego niedopasowania struktury aktywów i pasywów banków.

- W szczególności, musimy jako nadzór finansowy ostrzec przed pokusą ucieczki od podatku bankowego. Wiemy, że działania legislacyjne rozszerzyły zakres, w jakim instrumenty gwarantowane przez państwo mogą korzystać z wyłączenia z podatku bankowego. Rozumiemy, że wszystko jest dla ludzi, rozumiemy potrzeby pożyczkowe budżetu państwa, ale naszą rolą jest zwrócenie uwagi na to, że to może nieść istotne konsekwencje, jeżeli sytuacja rozwinie się np. w kierunku wzrostu stóp procentowych, a co za tym idzie istotnej przeceny tych instrumentów - ostrzega Jastrzębski.

I kontynuuje: - Kolejna kwestia, to bardzo bolesne, realne konsekwencje niedopasowania czasowego struktury aktywów i pasywów. Nadzór finansowy zmaga się ze zjawiskiem polegającym na tym, że u nas długoterminowa akcja kredytowa jest finansowana z bieżących depozytów. Chciałbym uniknąć takiej sytuacji, w której się do tego przyzwyczailiśmy. To jest temat, który może spowodować, że bank przez weekend wywraca się do góry dnem.

Szef KNF informuje, że od jakiegoś czasu Komisja prowadzi prace, które zmierzają do tego, żeby stworzyć mechanizm wymuszający, czy stymulujący większą skalę długich pasywów w finansowaniu działalności banków.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
dziadek
rok temu
depozyt w postaci 1 PLN bank może pożyczyć "bezpiecznie" 13 razy;
Gcc
rok temu
Bezpośredniego nie. Ale pośredni już tak.
Mir64
rok temu
W razie kłopotu glapinski zapropononuje sok z kapusty kiszonej bo ma witaminę C i kupno kota lub psa bo ich głaskanie uspokaja , ostatecznie morawiecki przerzuci fundusze z kieszeni do kieszeni i będzie ok
Ppp
rok temu
Ooppppp
Mmm
rok temu
Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego powinna być nieruchomość a nie ze bank może sprzedać za ile chce i resztę i tak musi spłacić kredytobiorca. Po co te wyceny skoro i tak całe ryzyko spada na kredytobiorcę . Banki w Polsce nie mają żadnej odpowiedzialności za udzielane kredyty, ani finansowe, ani prawne. Nielegalne umowy frankowe a KNF sugeruje to zróbmy ze były złotowe - czemu bank ma nie odpowiadać za swoje nielegalne zapisy? Niech odpowiadają jak jazdy obywatel i przedsiębiorca.