Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Trzy rzeczy, których nigdy nie robią mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie

57
Podziel się:

Jak żyje się w najszczęśliwszym kraju świata? O tym mogą opowiedzieć mieszkańcy Finlandii, którzy w rankingu World Happiness Report zajmują pierwsze miejsce już szósty rok z rzędu. Filozof i psycholog Frank Martela wyjaśnił w serwisie CNBC, jakich trzech rzeczy Finowie nigdy nie robią.

Trzy rzeczy, których nigdy nie robią mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie
Finowie, mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie, cenią kontakt z naturą. Kiedy wyjeżdżają poza miasto, wyznają zasadę: im mniej udogodnień, tym lepiej (Getty Images, Aleksi Koskinen)

Finlandia po raz szósty z rzędu została najszczęśliwszym krajem na świecie. W opublikowanym właśnie zestawieniu World Happiness Report wyprzedziła m.in. Danię, Islandię, Holandię, czy Szwecję.

Ranking uwzględniający 109 państw przygotowali naukowcy, którzy stworzyli go na podstawie sondażu Gallup World Poll oraz innych źródeł. 

Raport uwzględnia czynniki takie jak wsparcie społeczne, przewidywana długość życia, hojność danej nacji oraz zjawisko korupcji. W rankingu poproszono mieszkańców, aby określili jakość swojego życia oraz ogólne zadowolenie w skali od 0 do 10.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak prowadzić biznes i pozostać szczęśliwym? "Nadal żyjemy w świecie, w którym to jest trochę tabu"

Jak być szczęśliwym? Trzy rzeczy, których nie robią Finowie

Zagadnieniem szczęścia zajmuje się m.in. dr Frank Martela, psycholog i filozof z Finlandii. Jak sam twierdzi, często pytany jest o to, co sprawia, że Finowie są tak zadowoleni ze swojego życia. Uczony nie daje wprawdzie gotowej "recepty", ale opisuje w serwisie CNBC Make It trzy rzeczy, których z całą pewnością nie robią mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie.

1. Nie porównują się z sąsiadami

Mieszkańcy Finlandii nie zwracają uwagi na rzeczy materialne oraz nie porównują swojego statusu majątkowego ze swoimi sąsiadami. Równocześnie są skromni i nie chwalą się swoim bogactwem. Naukowiec mówi, że nawet najzamożniejsi Finowie, zamiast przemieszczać się po mieście luksusowymi samochodami, wolą korzystać - tak jak większość - z komunikacji miejskiej. Przykład ten zdradza, jak wygląda przepis na szczęście Finów: żyć tak, jak wszyscy dookoła.

Martela dzieli się wskazówką dla osób niezadowolonych ze swojego życia. Twierdzi, że lepiej skupić się faktycznie na tym, co sprawia radość, a nie pozować na człowieka sukcesu. Warto ustalić więc swój własny wzorzec szczęścia.

2. Nie zrywają kontaktu z naturą

Finlandia jest krajem pełnym lasów i jezior, ale równocześnie słabo zaludnionym. Mieszkańcy potrafią docenić to, że mają możliwość bliskiego obcowania z naturą. CNBC przytacza badania z 2021 r. Pokazały, że 87 proc. Finów uważa, że natura jest dla nich istotna, ponieważ zapewnia im spokój ducha, energię i relaks.

Prawo pracy w Finlandii daje możliwość skorzystania z czterotygodniowego letniego urlopu. Mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie przeznaczają go na wyjazdy poza miasto i wyznają zasadę: im mniej udogodnień, tym lepiej.

3. Nie naruszają społecznego zaufania

Psycholog przytacza badania, z których wynika, że im wyższy poziom wzajemnego zaufania obywateli, tym szczęśliwsi są mieszkańcy danego kraju. Finowie ufają sobie nawzajem i bardzo cenią narodową uczciwość. Niczym dziwnym w Finlandii nie jest fakt, że dzieci wracają ze szkoły same komunikacją miejską czy też bawią się swobodnie poza domem bez nadzoru dorosłych. Finowie nie muszą martwić się o swoje rzeczy pozostawione w miejscach publicznych, bo mało prawdopodobne jest, że ktoś je sobie przywłaszczy.

Społeczne zaufanie Finów potwierdza eksperyment, który został przeprowadzony w 2022 r. - czytamy na stronach CNBC. Polegał on na pozostawieniu 192 portfeli z zawartością w 16 miastach na całym świecie. W Helsinkach aż 11 z 12 portfeli wróciło do swoich właścicieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
hyży ruj
9 miesięcy temu
i to jest powód do szczęścia?
Viola
rok temu
To faktycznie mogą czuć się szczęśliwi Co więcej trzeba do życia w społeczeństwie.....
Fakty
rok temu
CZYLI ZA RZĄDÓW Pis W POLSCE TO NIE JEST MOZLIWE
Markwawa
rok temu
Nigdy nie widziałem bardziej naburmuszonej i zadufanej w sobie nacji od ultrakatolickich Polaków. Wzrok w chodnik, marsowa mina i nie daj Boziu aby ktoś się do mnie uśmiechnął bo pewnie gej ... przykro się żyje w kraju nad Wisłą
wynik
rok temu
W Warszawie na 12 zgubionych portfeli nie odnalazł się żaden, a przeprowadzającemu eksperyment też świsnęli portfel.
...
Następna strona