Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzynasta emerytura kosztem modernizacji armii? MON i MSWiA dorzucą się do pomysłu PiS

57
Podziel się:

Prawie miliard złotych na trzynaste emerytury dorzucą resorty siłowe. MON i MSWiA dla emerytowanych funkcjonariuszy będą musiały znaleźć w budżecie około 890 mln zł. Eksperci twierdzą, że ministerstwa oszczędności nie mają, więc wydatki będą musiały przesunąć.

Ministrowie obrony i spraw wewnętrznych muszą w swoich budżetach znaleźć setki milionów złotych na trzynaste emerytury
Ministrowie obrony i spraw wewnętrznych muszą w swoich budżetach znaleźć setki milionów złotych na trzynaste emerytury (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEDftYIB

Jak pisze "Rzeczpospolita", w budżecie MON czy MSWiA na 2019 rok pojawiły się nieprzewidziane wydatki. Wszystko za sprawą obietnicy rządzących, którzy już w maju chcą wypłacić emerytom tzw. trzynastą emeryturę.

O ile "zwykli" emeryci pieniadze dostaną z ZUS-u lub KRUS-u, to już pieniądze dla emerytowanych funkcjonariuszy czy żołnierzy będą musiały wysupłać ministerstwa.

I tak na przykład MON będzie musiał opłacić trzynastki dla żołnierzy, resort sprawiedliwości: dla funkcjonariuszy służby więziennej, a MSWiA - dla policjantów.

bEDftYID

Obejrzyj: Marek Belka o trzynastej emeryturze: Wezmę

- Okazało się, że wydatki na "trzynastkę" są tak duże, że wszyscy musieli się na nią zrzucić - zauważa w rozmowie z "Rz" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

bEDftYIJ

- Nie sądzę jednak aby minister obrony narodowej miał zaoszczędzone w swoim budżecie kilkaset milionów złotych (...). Będzie musiał przesunąć te pieniądze z planowanych zakupów, bieżącej obsługi jednostek wojskowych czy planowanych podwyżek dla służb mundurowych - dodaje ekspert.

Przypomnijmy, żerząd we wtorek przyjął projekt wypłaty trzynastej emerytury.

Kto ma otrzymać świadczenie? "Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent socjalnych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - czytamy na stronie KPRM.

bEDftYIK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDftYJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
kapral
2 lata temu
Panowie z instytutów wszelkiej maści zawsze mają problemy. To było oczywiste, że tak się stanie ale przypomnę, że MON nie wypłaca emerytur dla służb tylko dla żołnierzy zawodowych na emeryturze. ZUS i KRUS to skąd bierze pieniądze ?! mądrusiu. A w ogóle było nie likwidować poboru, byłoby taniej.
Dan
2 lata temu
Sw to jeszcze podwyzki styczniowej nie zobaczylo
Wrrr
2 lata temu
Ten karzeł szkodnik bawi sie polską jak szmacianą piłką .
bEDftYJf
andy
2 lata temu
Kreatywna księgowość Morawieckiego już nie działa. Pewnych spraw nie uda się za długo ukrywać, za dużo ludzi o nich wie, nie tylko w Polsce. Jak wiadomo Polska zobowiązała się do przeznaczenia 2% budżetu na armię, a teraz okazuje się, że zamiast dodawać to odejmuje.
kikuł
2 lata temu
Kaczyński jest w stanie zrobić wszystko, żeby tylko wygrać wybory, dlatego zadłuża polską gospodarkę by kupić sobie głosy wyborców !
...
Następna strona