Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Turcja blokuje wejście Szwecji do NATO. Szef Sojuszu leci do Erdogana

9
Podziel się:

Szef NATO Jens Stoltenberg ma w piątek polecieć do Stambułu, gdzie będzie osobiście przekonywać Recepa Tayyipa Erdogana, żeby ten wyraził zgodę na wejście Szwecji do NATO. Turcja nie jest usatysfakcjonowana obietnicami Sztokholmu dotyczącymi rozprawienia się z kurdyjskimi separatystami - pisze Bloomberg.

Turcja blokuje wejście Szwecji do NATO. Szef Sojuszu leci do Erdogana
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan będzie rozmawiać z szefem NATO o dołączeniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu (Photo by Turkish Presidency/ Murat Cetinmuhurdar/Handout/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

- Te oświadczenia Szwecji są dobre, ale nie wystarczą, dopóki nie zostaną wdrożone - powiedział Omar Celik, rzecznik rządzącej partii Sprawiedliwości i Rozwoju. - Czekamy, aż to się urzeczywistni - dodał.

Bloomberg przypomina, że prezydent Turcji zażądał, aby Szwecja i Finlandia - oba kraje chcą dołączyć do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego - wydały podejrzanych, których Turcja uważa za terrorystów.

Zapowiedzi Turcji są istotne ze względu na najbliższą wizytę w tym kraju sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Ponadto do Erdogana wybierze się również nowy premier Szwecji Ulf Kristersson (8 listopada). Wypowiedzi Celika mają pokazać, że Turcja nie ugnie się, dopóki nie zostaną spełnione jej żądania.

Kristersson podczas wtorkowej konferencji prasowej w Helsinkach zaznaczył, że przekonanie Turcji nie będzie łatwe. Mimo to szef szwedzkiego rządu "szanuje to, że każdy kraj w ramach NATO podejmuje własne decyzje".

Szwecja i Finlandia chcą do NATO

Bloomberg dodaje, że Stoltenberg zachęcał Finlandię i Szwecję do tego, żeby przychyliły się do próśb artykułowanych przez Turcję. W końcu Ankara posiada drugie po Stanach Zjednoczonych największe siły zbrojne w NATO.

Szwecja jest jednym z krajów, który najchętniej przyjmuje uchodźców wojennych, w tym Kurdów, których Erdogan uznaje za terrorystów. Kristersson wielokrotnie powtarzał, że jego kraj będzie honorował porozumienie z Turcją i współpracował w walce z terroryzmem.

Dla Erdogana utrzymanie stanowczego stanowiska jest niezwykle ważne z politycznego punktu widzenia. W 2023 r. w Turcji będą wybory prezydenckie i Erdogan po raz pierwszy od lat drży o wygraną. Dlatego będzie naciskać na Szwecję i Finlandię, żeby te na piśmie zobowiązały się do rozprawienia się nie tylko ze zwolennikami kurdyjskiej grupy bojowej PKK - już uznanej za organizację terrorystyczną przez Unię Europejską i USA - ale także z jej filiami, takimi jak tzw. milicja YPG w Syrii.

Jak dotąd 28 z 30 krajów NATO ratyfikowało przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Zgody nie wydały jeszcze Turcja oraz Węgry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
sarna
rok temu
Turcja działa pod dyktando Rosji i dla własnego interesu .Nie obchodzi ją bezpieczeństwo innych .
Yyy
rok temu
Najlepiej wywalić ich z NATO, ale mają za silna armię..
xxxx
rok temu
Jak Polskę przyjmowano do UE, to każdy kraj chciał wykroić coś dla siebie, nikt nie zgodził się na akcesję bezwarunkowo. Tylko PAD podpisał zgodę Polski na wejście tych 2 państw do NATO, nic nie chcąc dla naszego kraju. Kiedy się ta polska amatorszczyzna w polityce skończy.
Rfhbghffhh
rok temu
Jak zwykle próbują szantażem coś ugrać
Borsuk
rok temu
I słusznie