Notowania

polska turystyka
08.07.2012 14:15

Inwestycja w hotel może być opłacalna, ale też ryzykowna

W dwa wakacyjne miesiące dwuosobowy pokój przynieść zyski na poziomie 25 - 31 tys. zł, ale jest też ryzyko, że dochody będą znacznie niższe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Theme Park Mom/CC/Flickr)

Inwestycja w tzw. condo- lub aparthotel może być opłacalna, gdyż w dwa wakacyjne miesiące dwuosobowy pokój przynieść zyski na poziomie 25 - 31 tys. zł, ale jest też ryzyko, że dochody będą znacznie niższe - podkreślają analitycy rynku nieruchomości

W miejscowościach wypoczynkowych pojawia się coraz więcej ofert tzw. condo- lub aparthoteli. Inwestycja polega na zakupie prawa własności do pokoju w hotelu lub w luksusuowym pensjonacie, który inwestor wynajmuje wyspecjalizowanej firmie zajmującej się zarządzaniem całym obiektem. Firma ta wypłaca potem wynagrodzenie właścicielowi.

Często poziom tego wynagrodzenia jest gwarantowany wieloletnią umową. - _ Roczny przychód oferowany w poszczególnych inwestycjach jest zróżnicowany i może wynieść od 5 do 10 proc. wartości nieruchomości w skali roku. Minimalny budżet potrzebny, żeby wejść na ten rynek to 180 tys. zł, przy czym można też posiłkować się kredytem _ - powiedział Artur Wach z firmy doradczej Lion's House.

Analitycy Lion's House przygotowali listę 10 zasad, którymi warto kierować się kupując pokój hotelowy. Poza porównaniem ofert znalazły się na niej m.in. proponowany przez operatora sposób wynagrodzenia, długość gwarancji najmu, czy wybrany sposób opodatkowania. Obliczyli oni, że w takich miastach, jak: Jastarnia, Kołobrzeg czy Zakopane w tracie wakacji dwuosobowy pokój może dać przychód na poziomie od 25 do 31 tys. zł.

Zdaniem ekspertów jest to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Wybór takiej opcji pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.

_ - Duże znaczenie dla nabywców poszczególnych lokali ma właśnie fakt, że nie muszą oni poświęcać własnego czasu na zajmowanie się nieruchomością, poszukiwanie najemców, ani bieżące administrowanie _ - ocenia członek zarządu agencji nieruchomości Emmerson Aleksander Skirmuntt.

Dodał, że trzeba jednak pamiętać o ryzyku. Po upływie kilku pierwszych lat zwrot z inwestycji będzie zależał już tylko od obłożenia danego obiektu. W związku z tym bardzo duże znacznie ma tutaj fachowość firmy zarządzającej całym obiektem, gdyż to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Bardzo dużo zależy też od lokalizacji oraz warunków pogodowych. Analitycy przypominają jednak, że Polacy mogą także zainwestować w condo-, czy aparthotel także za granicą, choćby na Cyprze, gdzie liczba słonecznych dni w ciągu roku przekracza nieraz nawet 320.

Tagi: polska turystyka, hotel, turystyka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz