Notowania

susza w Europie
28.06.2012 16:58

Portugalia paraliżowana przez upały. Całe regiony bez wody

Ponad 40-stopniowe temperatury pozbawiły wody mieszkańców prawie 200 miejscowości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Morgaine/CC/Flickr)

Trwająca od początku tygodnia fala upałów spotęgowała suszę w Portugalii i zwiększyła zagrożenie pożarowe. Ponad 40-stopniowe temperatury pozbawiły wody mieszkańców prawie 200 miejscowości - podały portugalskie media.

Woda pitna jest dostarczana beczkowozami na portugalską prowincję, która najbardziej ucierpiała na skutek nadejścia fali gorącego powietrza. Brak wody jest szczególnie dotkliwy na północy oraz w rolniczym regionie Alentejo w środkowej części kraju.

Meteorolodzy i lekarze radzą pozostać w domach nie tylko osobom trudno znoszącym upały. _ Sugerujemy, aby starsi, chorzy, dzieci, a także kobiety ciężarne unikały w ciągu dnia wychodzenia z domu. Zalecamy picie dużych ilości wody, naturalnych soków bez cukru oraz wstrzymanie się od spożywania alkoholu _ - zaapelowała do Portugalczyków Generalna Dyrekcja Zdrowia w Lizbonie.

Od poniedziałku wysokie temperatury występują na terenie prawie całego kraju. W dystryktach Beja, Evora i Portalegre termometry pokazały w ostatnich dniach 42 stopnie C. Upały doskwierają też mieszkańcom regionów Beira Alta, Beira Baixa oraz Tras-os-Montes.

Jak poinformowała Paula Leitao z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie, silne nasłonecznienie oraz ponad 40-stopniowe temperatury pogłębiły suszę w Portugalii. _ Na razie nic nie wskazuje na to, aby negatywna tendencja miała zostać zahamowana w najbliższych tygodniach _ - powiedziała.

Na niemal połowie terytorium Portugalii panuje ekstremalna susza. Kataklizm, niespotykany w tym kraju od 80 lat, pustoszy szczególnie regiony rolnicze. Według pierwszych szacunków portugalskiego ministerstwa rolnictwa największe straty susza spowodowała w sektorze produkcji pasz dla zwierząt.

Upały zwiększyły też zagrożenie pożarami. _ Oceniamy, że na terenie około 150 gmin w całym kraju istnieje wysokie ryzyko pojawienia się ognia _ - poinformowała Paula Leitao.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam susza pustoszy kraj. Patrzą w niebo Już całe terytorium Portugalii jest pod wpływem suszy, która pustoszy uprawy i powoduje szkody w sektorze produkcji pasz.
Jest decyzja ws. strajku kontrolerów lotów Akcja protestacyjna dotknęłaby ok. 400 tys. pasażerów i zakłóciła ponad 2,5 tys. lotów w szczycie sezonu.
Tagi: susza w Europie, portugalia, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz