Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praga będzie ładniejsza, bo władze zapłacą mieszkańcom

0
Podziel się:

Władze stolicy Czech chcą zadbać o zieleń w centrum miasta. Dofinansują doniczki i kwiatki.

Praga będzie ładniejsza, bo władze zapłacą mieszkańcom
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Władze czeskiej stolicy, zabiegając o atrakcyjny wygląd miasta, zamierzają płacić mieszkańcom za zakup roślin, które będą później wystawiać w oknach swych domów.

Urzędnicy praskiego ratusza chcą, aby w oknach kamienic w obejmującej ścisłe centrum, a jednocześnie najbardziej zabytkowej części miasta 1. dzielnicy, pojawiło się więcej kwiatów, a w podwórkach - więcej zieleni. Dlatego też rozpisali konkurs, za pośrednictwem którego będą przydzielali granty, przeznaczone na upiększanie otoczenia.

Ratusz na ten cel wyasygnował 200 tysięcy koron (około 33 tys. zł). Mieszkańcy i właściciele domów w 1. dzielnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 23 marca.

Praga 1 rozciąga się po obu stronach Wełtawy i mieści na swym obszarze Stare Miasto, Hradczany, Josefov, Malą Stranę, Nowe Miasto, fragment Holeszovic oraz Vinohradów.

Pieniądze mają być przyznane tylko na kwiaty w oknach wychodzących na ulice czy place oraz rośliny rozmieszczone we wspólnych częściach budynków.

Burmistrz dzielnicy Oldrzich Lomecky tłumaczył, że zainteresowani mogą wnioskować o sumy od kilkuset do kilku tysięcy koron. - _ Okazuje się, że ten program potrzebowałby o wiele większego wsparcia finansowego, niż byliśmy w stanie na niego przeznaczyć z budżetu. Jednak lepiej w wspierać w małym stopniu, ale w konkretnym celu, niż tracić pieniądze zbytecznie _ - powiedział. Miasto pokryje m.in. koszty zakupu roślin, doniczek i innych niezbędnych w ogrodnictwie materiałów.

Po raz pierwszy Praga sfinansowała podobne cele w 2005 roku. Wówczas granty otrzymało około 50 wnioskodawców - zarówno osób fizycznych, jak i firm. Wtedy jednak miasto oferowało do podziału dwukrotnie wyższą sumę.

Czytaj więcej o sytuacji w Czechach
Legalne prostytutki w Pradze. "To priorytet" Władze czeskiej stolicy chcą _ uregulować stosunki między prostytutkami a ich klientami _.
Protesty w Pradze. Podziwiają Karola Marksa Poparcie dla protestu wyraziły czeskie organizacje związkowe. - _ Obecne zdarzenia od Egiptu aż po Wall Street wskazują, że bój się nie skończył, lecz trwa! _ - mówi czeski Oburzony.
W Pradze nawoływali do legalizacji marihuany Kilka tysięcy Czechów demonstrowało na rzecz legalizacji marihuany. Podkreślali jej rozrywkowe i zdrowotne walory i rozdawali przechodniom nasiona konopi indyjskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)