Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przewodnik po Turcji

0
Podziel się

Poznawanie Turcji to magiczna podróż po świecie Orientu, z barwnymi bazarami, strzelistymi minaretami, średniowiecznymi karawanserajami i medresami oraz egzotyczną anatolijską kuchnią.

Przewodnik po Turcji
(Alaskan Dude/CC/Flickr)
bEgswzyZ

Dawne imperium Osmanów, rozciągające się od Egiptu po kresy Rzeczypospolitej, to fascynujące dzieje wielu narodów, skupionych w rządzonym przez sułtanów kulturowym tyglu. Obok tureckich zabytków architektury znajdują się tu pozostałości wspaniałych budowli z czasów antycznej Grecji i Rzymu, średniowiecznej Armenii oraz Bizancjum. Turcja przyciąga także miłośników przyrody, którzy podziwiają wapienne tarasy Pamukkale oraz niesamowite formacje skalne Kapadocji. Wybrzeże Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego to również raj dla amatorów słońca, piaszczystych plaż i kąpieli.

*Nie przegap: *Stambuł: Kościół Mądrości Bożej, Pałac Topkapi, Yerebatan Sarayi, Kariye Camii, Wielki Bazar, Muzeum Archeologiczne, Adampol.

Marmara: Bursa, Edirne, Iznik, Troja.

bEgswzzb

Wybrzeże Morza Śródziemnego: Fethiye, Myra, Side.

Turcja Egejska: Pergamon, Efez, Bodrum.

Wybrzeże Morza Czarnego: Safranbolu, Amasya, Klasztor Sumela.

Zachodnia i środkowa Anatolia: Ankara, Pamukkale, GĂśreme.

bEgswzzh

Wschodnia Anatolia: Sanliurfa, Nemrut Dag, Jezioro Wan.

*Informacje ogólne: *Powierzchnia: 780 580 km², z czego 9820 km² stanowią wody. Ludność: 70 mln i liczba ta z każdym rokiem wzrasta w bardzo szybkim tempie. Najgęściej zaludnione są okolice Stambułu, a najrzadziej tereny wschodniej Anatolii, czyli najbardziej górzysta część kraju. Pod względem narodowościowym zdecydowanie przeważają Turcy (80-85% populacji), na drugim miejscu plasują się Kurdowie (15-20%), a inne mniejszości, przeważnie chrześcijańskie (Ormianie i Grecy) oraz Żydzi, Lazowie, Gruzini, Czerkiesi i Arabowie stanowią 1-2% mieszkańców Turcji. Czas: wschodnioeuropejska strefa czasowa GMT/UTC+2, czyli godzinę do przodu w stosunku do zegarka w Polsce. Wyznania: 99% wyznaje islam, w większości odłamu sunnickiego. Waluta: 1 nowy lir turecki (TRY) to 100 nowych guruszy, 1 TRY = 2,10 PLN (kurs z dnia 15.06.2009). Stolicą kraju jest Ankara. Narodowym i urzędowym językiem w Turcji jest turecki.

*Kiedy jechać + klimat *Do Turcji najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią, bo chyba nikt nie lubi tłoku na plaży i przy zabytkach, nadmiernego upału, a przede wszystkim wygórowanych cen. A tak właśnie wygląda sezon w tym kraju, trwający od połowy czerwca do połowy września. Wyjątkowym miesiącem jest maj, kiedy pojawia się mnóstwo kwiatów - wkrótce wypalanych przez bezlitosne słońce. Jadąc na wschód poza sezonem, trzeba się przygotować na nieoczekiwane chłody, które dają się we znaki szczególnie po zachodzie słońca. Turcja leży w strefie klimatów podzwrotnikowych, ale zajmuje tak duży obszar o zróżnicowanych właściwościach geofizycznych, że w niektórych miejscach można się poczuć jak w krajach tropikalnych, a gdzie indziej jak w Skandynawii. Region morza Marmara, czyli okolice Stambułu, to mieszanka klimatu kontynentalnego z łagodnym śródziemnomorskim. Nie ma tu zbyt wielkich wahań temperatury ani opadów atmosferycznych.

*Geografia *Przeważająca część kraju leży na kontynencie azjatyckim, w jego najdalej na zachód wysuniętym regionie, Azji Mniejszej, zwanej od dawien dawna Anatolią. Jest to wielki półwysep oblewany od pół nocy przez Morze Czarne, od zachodu przez morza Marmara i Egejskie, a od południa przez Morze Śródziemne. Umowna granica półwyspu, dzieląca go od reszty Azji, biegnie od miasta Iskenderun nad Morzem Śródziemnym do Trabzonu nad Morzem Czarnym. Azję Mniejszą dzielą od Europy cieśniny Bosfori Dardanele oraz niewielkie morze Marmara. Anatolię z wszystkich stron otaczają góry. Na wschodzie, w centrum Wyżyny Armeńskiej wyróżnia się wygasły stożek wulkaniczny Araratu (5165 m n.p.m.).

bEgswzzi

Opis na podstawie przewodnika: _ Turcja. Przewodnik Praktyczny. _

Materiał promocyjny Wydawnictwa Pascal.

bEgswzzC
KOMENTARZE
(0)