Notowania

Warszawa
28.07.2010 17:18

Przez remont zmienią się rozkłady lotów z Warszawy

Remont krzyżówki dwóch dróg startowych zaplanowano na wrzesień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Z powodu zaplanowanego na wrzesień remontu tzw. krzyżówki dróg startowych warszawskiego lotniska Chopina, przewoźnicy zmieniają rozkłady lotów. W tym czasie udostępniony będzie fragment tzw. dłuższej drogi startowej, na której będą mogły startować i lądować mniejsze samoloty pasażerskie.

Remont krzyżówki dwóch dróg startowych będzie prowadzony przez pierwszy weekend września oraz kolejne dwie soboty tego miesiąca. Pierwotnie przez ten czas na lotnisku miały się nie odbywać ani starty, ani lądowania maszyn. Władze lotniska zdecydowały się udostępnić jednak samolotom 1,3 tys. metrów dłuższej drogi startowej. Pozwoli ona mniejszym samolotom pasażerskim z około 50 osobami na pokładzie oraz transportowym na starty i lądowania.

Długość całej drogi startowej ma 3,6 tys. metrów, zaś do krzyżówki jest 1,5 tys. metrów. Samoloty będą mogły startować i lądować nie dojeżdżając do remontowanej krzyżówki.

_ - Dotychczas trzy linie lotnicze przedstawiły rozkład lotów z Lotniska Chopina w podanym okresie: PLL LOT, Czech Airlines, Swiss Airlines. Samoloty tych linii będą wykonywały operacje do Zurychu, Pragi, Budapesztu oraz na połączeniach krajowych do Krakowa i Wrocławia _ - powiedział rzecznik lotniska Chopina Kamil Wnuk. Dodał, że zaleca się, aby pasażerowie sami na bieżąco sprawdzali linię, z którą mają się udać w podróż tego dnia, a także stronę lotniska Chopina.

Jak poinformował rzecznik PLL LOT Jacek Balcer, na czas remontu, rozkład lotów przewoźnika z Warszawy będzie ograniczony. Dotyczyć to będzie również dni poprzedzających i następujących bezpośrednio po datach, w których prowadzone będą prace remontowe, czyli 3, 6, 10, 12, 17 i 19 września. _ - Zmiany polegać będą na konieczności odwołania niektórych wieczornych i porannych rejsów europejskich i krajowych. Połączenia z portów regionalnych wykonywane będą bez zmian _ - powiedział Balcer.

Z Warszawy LOT będzie latał tylko samolotami typu ATR należącymi do Eurolotu, a operującymi na rejsach PLL LOT. Maszyny te będą wykonywać połączenia do określonych miast europejskich i portów krajowych. Z kolei niektóre rejsy wykonywane samolotami Embraer 145, 170 i 175 oraz Boeingiem 737 zostały przeniesione do innych polskich portów.

Przewoźnik wprowadził dodatkowe rejsy do Nowego Jorku, Chicago i Toronto z portów regionalnych - Gdańska, Rzeszowa i Katowic, uruchomione zostaną w tych dniach loty pomiędzy Krakowem i Nowym Jorkiem. Rejsy czarterowe, które miały startować z lotniska Chopina, podczas remontu pasa, będą wykonywane z Łodzi i Katowic.

Jak zapewnił Balcer, wszystkie zmiany w rozkładzie zostały wprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem. W kwietniu tego roku z systemów rezerwacyjnych usunięto rejsy, które musiały zostać odwołane z powodu remontu. LOT na bieżąco informuje biura podróży o tym, skąd startować będą poszczególne rejsy. Biura podróży mają m.in. kontaktować się bezpośrednio z pasażerami, którzy wykupili wyjazdy za ich pośrednictwem. Z pasażerami, którzy sami wykupili bilety indywidualne na rejsy czarterowe w ramach oferty Charter Mix, kontaktować się będą przedstawiciele PLL LOT.

Pierwotnie władze Okęcia chciały na remont krzyżówek przeznaczyć 160 godz. Po analizach przeprowadzonych z ekspertami od budownictwa oraz konsultacjami z projektantami, udało się zredukować liczbę godzin do 120. Prace remontowe na krzyżówkach będą trwały podczas nocy poprzedzających oraz następujących po planowanych dniach remontu. Prace obejmą ponad 62 tys. m kw. powierzchni krzyżówek. Położonych będzie około 30 tys. ton masy bitumicznej do 55 cm grubości ponad istniejącą nawierzchnię.

Jak zapewniają władze lotniska przeprowadzenie remontu krzyżówek jest konieczne w tym roku z uwagi m.in. na Euro 2012, a także prognozowany wzrost ruchu pasażerskiego w najbliższych latach.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ LOT uruchamia nowe połączenia na Wschód ]( http://news.money.pl/artykul/lot;uruchamia;nowe;polaczenia;na;wschod,160,0,642720.html )
* [ Budimex zmodernizuje pas startowy na Okęciu ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/budimex;zmodernizuje;pas;startowy;na;okeciu,72,0,638280.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: Warszawa, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz