Notowania

rosja
30.09.2010 15:29

Rosja chce rozmawiać z Unią o ruchu przygranicznym

Porozumienie z Warszawą już jest, trzeba jeszcze przekonać Brukselę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Tomasz Brankiewicz)

Moskwa liczy na konstruktywny dialog z Unią Europejską w kwestii podróżowania rosyjskich obywateli w przygranicznej strefie z Polską - powiedział rzecznik prasowy rosyjskiego MSZ Andriej Niestierenko.

_ - Praktycznie zakończono pracę nad projektem rosyjsko-polskiego międzyrządowego porozumienia o lokalnym ruchu przygranicznym, który ma na celu rozszerzenie uproszczonego trybu podróży na całym obszarze obwodu kaliningradzkiego oraz w ościennych rejonach Polski. Jedyną przeszkodą w jego podpisaniu pozostaje istniejące ograniczenie Unii Europejskiej, ustalające szerokość strefy przygranicznej na 30 km _ - powiedział

*Obecne regulacje europejskie *pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30 km, maksymalnie 50 km od granicy.
_ - W przypadku mechanicznej realizacji takiego podejścia w odniesieniu do rosyjsko-polskiego porozumienia, doszłoby do sytuacji nie do przyjęcia, gdyż obwód kaliningradzki, z punktu widzenia trybu wyjazdów do Polski byłby podzielony na dwie części, co spowodowałoby nierówną sytuację jego mieszkańców _ - podkreślił rzecznik rosyjskiego MSZ.

Niestierenko poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych Rosji Siergiej Ławrow i Raszid Nurgalijew, kierując się zadaniami nawiązania rosyjsko-polskiej współpracy, wysłali kanałami dyplomatycznymi wspólne pismo do swoich kolegów z państw UE i Komisji Europejskiej z apelem o polepszenie istniejących zasad UE, regulujących warunki podróży w regionach przygranicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ruch;graniczny;z;kaliningradem;bedzie;uproszczony,119,0,628087.html) Ruch graniczny z Kaliningradem będzie uproszczony? Z taką inicjatywą wystąpił szef polskiej dyplomacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t80969.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;liczy;na;szczyt;ue;w;brukseli,19,0,676627.html) Rosja liczy na szczyt UE w Brukseli Chce m.in. by jak najszybciej zapadły decyzje dotyczące zniesienia wiz.
Tagi: rosja, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz