Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Setki tysięcy turystów w Bułgarii bez prądu

0
Podziel się

Ograniczenia dotyczą regionu na północ od Burgas i obejmują m.in. takie kurorty jak Słoneczny Brzeg.

Setki tysięcy turystów w Bułgarii bez prądu
(Soshnikov/iStockphoto)
bEiFkLKd

Ponad 300 tys. turystów na południowym bułgarskim wybrzeżu czarnomorskim zostało pozbawionych regularnych dostaw energii elektrycznej. Decyzję o przerwach w dostawach podjął państwowy urząd energetyczny.

Ograniczenia dotyczą regionu na północ od Burgas i obejmują m.in. takie kurorty jak Słoneczny Brzeg, Nesebyr i Pomorie. Przerwa w dostawie prądu następuje co pięć godzin i trwa godzinę.

Według Krajowej Spółki Energetycznej - państwowego organu regulującego rynek energetyczny - przyczyną decyzji jest wyjątkowo duże zużycie energii na wybrzeżu, spowodowane silnymi upałami. Sieć nie wytrzymuje pracy tysięcy klimatyzatorów w hotelach. W czwartek zużycie energii w Słonecznym Brzegu wyniosło 20 proc. produkcji elektrowni atomowej w Kozłoduju. To największy producent prądu w kraju, pokrywa około 40 proc. jego potrzeb.

bEiFkLKf

Według telewizji komercyjnej BTV kryzysowa sytuacja przypomniała, że nadmiernej rozbudowie wybrzeża nie towarzyszył odpowiedni rozwój infrastruktury. Dotyczy to zarówno sieci elektrycznej, jak i wodociągów i kanalizacji.

Tymczasem upały w Bułgarii trwają. W mieście Sandanski na południowym zachodzie kraju w piątek temperatura osiągnęła 39,8 stopnia Celsjusza.

bEiFkLKG
turystyka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)