Notowania

lotnisko
03.07.2014 19:35

USA: zaostrzenie środków bezpieczeństwa na lotniskach

Terroryści z Al-Kaidy planują atak samobójczy w powietrzu. Amerykanie twierdzą, że środki wybuchowe są trudniejsze do wykrycia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zaostrzenie środków bezpieczeństwa na lotniskach, z których startują samoloty udające się do Stanów Zjednoczonych. To reakcja na ostrzeżenia Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA przed możliwym atakiem terrorystycznym.

Zachodzą obawy, że terroryści z Al-Kaidy planują atak samobójczy w powietrzu. Według ostatnich informacji, do jakich dotarli Amerykanie, Al-Kaida doskonali bomby do samobójczych ataków na samoloty. Najnowsze środki wybuchowe mają być trudniejsze do wykrycia.

Wzmożone kontrole mają być wprowadzone w najbliższych dniach na wybranych lotniskach Europy i Bliskiego Wschodu. Departament Bezpieczeństwa podkreśla, że działanie to obejmuje loty tylko do USA.

ZOBACZ RELACJĘ Z USA (CBS, ang):

Wiadomo, że przede wszystkim będą sprawdzane buty pasażerów i sprzęt elektroniczny. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia, że amerykański wywiad wykrył przygotowania terorystów do jakiejś konkretnej akcji.

Brytyjski minister transportu Patrick McLoughlin zapewnił, że _ podróżni nie powinni ucierpieć _ z powodu wzmocnienia kontroli na lotniskach w W. Brytanii w związku z ostrzeżeniami służb wywiadowczych USA przed możliwym zamachem terrorystycznym.

Te wzmocnione kontrole _ będą odbywały się tam, gdzie pasażerowie przechodzą kontrolę bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że nie spowoduje to istotnych opóźnień _ - powiedział minister w telewizji SkyNews.

_ - Współpracowaliśmy z lotniskami, by zapewniły, że osoby podróżujące do pracy lub udające się na urlop nie odczują _ wzmocnienia kontroli - dodał.

Według rzecznika brytyjskiego ministerstwa transportu zagrożenie bezpieczeństwa nadal uznawane jest za istotne, co oznacza, że atak jest prawdopodobny, ale nie musi nastąpić.

Środki bezpieczeństwa wzmocniono w momencie, gdy rozpoczyna się sezon urlopowy. Brytyjskie lotniska odgrywają dużą rolę w transatlantyckim ruchu powietrznym. W 2006 r. brytyjskie i amerykańskie służby udaremniły kilka zamachów przygotowywanych na samoloty na trasie z Wielkiej Brytanii do USA. Zamachowcy planowali wysadzenie samolotów za pomocą ładunków wybuchowych przemyconych w butelkach z napojami orzeźwiającymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest uzasadnienie prawne wyroku śmierci Awlaki, urodzony w Stanach Zjednoczonych islamski kaznodzieja, został zabity w Jemenie 30 września 2011 roku.
18 milionów za dane o czterech terrorystach Chodzi między innymi o domniemanego szefa Ansaru.
Tagi: lotnisko, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz