Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Tusk szykuje Tarczę Wschód. MON pokaże, jak będzie wyglądała

Podziel się:

- Polska granica wschodnia będzie najnowocześniej strzeżoną granicą w Europie - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. I poinformował, że MON przygotuje prezentację, na której pokaże, jakie elementy mają się składać na system fortyfikacji w ramach Tarczy Wschód.

Tusk szykuje Tarczę Wschód. MON pokaże, jak będzie wyglądała
Tusk szykuje Tarczę Wschód. MON pokaże, jak będzie wyglądała (PAP, Piotr Nowak)

- Jeśli chodzi o fortyfikacje w ramach Tarczy Wschód, to one są elementem odstraszenia i obrony przed potencjalnym agresorem i nie maja nic wspólnego z zaporą antymigracyjną - mówił Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. - Siłą rzeczy, ze względu na topografię i logistykę, one będą skoordynowane, ale Tarcza Wschód ma być systemem, który skutecznie odstraszy każdego, kto miałby pomysł, aby zaatakować od wschodu Polskę - dodał.

- Myślimy o bardzo nowoczesnej kompozycji różnych form obrony w pasie przygranicznym. Począwszy od takich działań środowiskowych, naturalnych, jak częściowe zalania tam, gdzie to nie przynosi negatywnych konsekwencji dla ludzi, gospodarki i natury. To mogą być i zalewy, i mokradła. To są, tam gdzie to jest możliwe, gęste lasy, fortyfikacje, zapory przeciwczołgowe, nowoczesne instalacje podziemne, schrony dla ludności w pobliżu tych instalacji - wyliczał szef polskiego rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce'a, McLarena i Aston Martina: "Sprzedaję 2,5 tys. aut rocznie". Piotr Fus w Biznes Klasie

MON przygotuje prezentację

- Mam cały katalog nazw bardzo specjalistycznych, ale to jest oczywiście, czy może przede wszystkim, elektronika, obserwacja i to także w głąb terenu potencjalnego przeciwnika. Poproszę, żeby jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało prezentację. I może w tym tygodniu, najpóźniej na początku przyszłego, na takim większym ekranie zobaczycie państwo to, co może być zaprezentowane publicznie - zapowiedział Donald Tusk.

- Chcę też od razu powiedzieć, że to, co jest możliwe, będzie prezentowane publicznie, bo to ma też mieć funkcje odstraszania, a nie tylko obronną. Cała nasza strategia, i polityczna, i geopolityczna, ale też inwestycje, one mają na celu odsunięcie wojny od Polski, a nie wygranie potencjalnego konfliktu, bo to jest ostateczność - wyjaśnił. - My nie chcemy, by wojna dotyczyła bezpośrednio Polski. Dlatego będziemy informowali i demonstrowali naszą silę, bo chcemy, żeby to był czynnik odstraszający. Ale oczywiście te fortyfikacje i uzbrojenie granicy będą miały także funkcje stricte obronne - podkreślił.

Zaminowywania na razie nie będzie

Tusk był też pytany o poniedziałkowe słowa byłego premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił w Usnarzu Górnym niedaleko granicy z Białorusią, że Polska powinna wypowiedzieć traktat ottawski i zaminować fragmenty wschodniej granicy.

- Chcemy i zbudujemy bardzo nowoczesną infrastrukturę, która skutecznie będzie zapobiegała ryzykom, które nadciągają ze wschodniej strony, ale która nie wyłączy całego pasa polskiej ziemi z życia - wyjaśnił we wtorek Donald Tusk. - Ja bardzo bym chciał, by mieszkańcy i ci, którzy przyjeżdżali tam w charakterze turystów, na Podlasie, północne Mazury, żeby nie czuli się jak w jakimś krajobrazie wojennym. Nie, na razie nie przewidujemy zaminowania i nie przewidujemy polskiej inicjatywy, jeśli chodzi o zmianę prawa międzynarodowego w tej kwestii - zadeklarował premier.

- Ale gwarantujemy, że polska granica wschodnia będzie najnowocześniej strzeżoną granica w Europie. I w dodatku zrobimy to w dużej mierze za europejskie pieniądze. Nie tylko za polskie. Cala Europa musi zrzucić się na te nowoczesne instalacje - mówił Donald Tusk.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl