Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Tusk z apelem do premiera ws. Rafako. "Serce mi krwawi"

40
Podziel się:

Władza wam łaski nie robi. Serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas spotkania z pracownikami firmy Rafako w Raciborzu. Szef PO odniósł się do sporu spółki z Tauronem ws. bloku energetycznego w Jaworznie. Jak zaznaczył, potrzebne są jednoznaczne decyzje, które są w rękach rządzących.

Tusk z apelem do premiera ws. Rafako. "Serce mi krwawi"
Donald Tusk (z prawej) podczas wizyty w zakładzie Rafako w Raciborzu (PAP, Zbigniew Meissner)

Tusk spotkał się w piątek rano w Raciborzu z załogą spółki Rafako. Podczas rozmów odniósł się do sporu Tauronu i Rafako dotyczącego wartego ponad 6 mld zł bloku energetycznego w Jaworznie. Lider PO podkreślił, że Rafako "trzeba ratować". Jak dodał, w sprawie sporu spółki z Tauronem potrzebne są "jednoznaczne decyzje, które są w rękach tych, którzy dziś rządzą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To był kluczowy plan. Tusk kapituluje ws. wyborów

Tusk w fabryce Rafako: władza wam łaski nie robi

- Jak ja usłyszałem wczoraj premiera Morawieckiego, że do tanga trzeba dwojga, że trzeba ustąpić jedni drugim, to ja mogę wam powiedzieć tylko jedno - tu są potrzebne decyzje. Nie mogą zostawić tej sprawy tylko w relacji Tauron-Rafako, bo wy w starciu z takim państwowym molochem za bardzo szans nie macie - wskazał Tusk.

Polityk zaznaczył, że "niezależnie od tego, kto będzie rządził, przyszłość polskiej energetyki zależy w dużym stopniu od takich, konkretnie od takiej firmy jak Rafako". - Potrzebne są natychmiastowe decyzje, które uświadomią Tauronowi, że jego zadaniem nie jest niszczenie Rafako, tylko że rządzący i spółki Skarbu Państwa są od tego, by wspierać polskie firmy i polski przemysł, a nie je pogrążać - przekonywał Tusk.

Według szefa PO, choć sprawa dotyczy dwóch spółek giełdowych, to "jak trzeba było, to ten rząd, ale poprzednie też, nie wahały się, by użyć swoich wpływów". - Mogą wymusić konkretne decyzje czy zasugerować takie decyzje, które będą podjęte, jeśli rząd się uprze, by te decyzje podjąć - ocenił.

- Władza wam łaski nie robi - mówił Tusk. - Nawet jeśli mnie od Niemców zwyzywają, to mi naprawdę serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - dodał.

W czwartek w Toruniu premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sprawy sporu Tauronu z Rafako, podkreślił, że w mediacjach pomaga Prokuratoria Generalna, ale - jak mówił - "do tanga trzeba dwojga". Wskazał, że liczy na dobrą wolę po obu stronach.

Prezes Tauronu: mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia z Rafako

W piątek głos ws. sporu z Rafako zabrał prezes Tauronu Trajan Szuladziński. Podczas konferencji prasowej przyznał, że ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia. - Spółka (Tauron - red.) jest przygotowana również na wariant negatywny, to znaczy, gdybyśmy musieli dalej prowadzić pracę, związane z pełnym oddaniem bloku w (Jaworznie - red.) bez tego wykonawcy. Ale naszym zamiarem jest to, abyśmy dokończyli kontrakt z Rafako - powiedział.

Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu bloku 910 MW w Jaworznie, którego Rafako było generalnym wykonawcą. Tauron Wytwarzanie wezwało Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość i wezwało Tauron Wytwarzanie o zapłatę 606,5 mln zł, a Tauron Polska Energia o zapłatę 251,1 mln zł. Obie spółki uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

We wtorek rozpoczną się mediacje pomiędzy oboma podmiotami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
edi
8 miesięcy temu
Jakoś serce tuska nie krwawiło jak upadła za jego rządów firma Energomontaż Południe
Leo
8 miesięcy temu
Wieś i miasto przekupiona , będzie przeciw a za nowym KCPZ PIS ,
Leo
8 miesięcy temu
PANIE TUSK PRZYJDZ PAN DO DROBNYCH PRZEDSIEBIORCOW i spytaj się czego by oczekiwali , zmian na nowe czy obluzowanie tych fałszywych reform ,
obywatel pols...
8 miesięcy temu
Hipokryzja, tak mówił Tusk: Nawet jeśli mnie od Niemców zwyzywają, to mi naprawdę serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją, dotyczy Rafako Racibórz, ha, ha, ha, ha - kampania wyborcza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
lin
8 miesięcy temu
Tusk ma zadanie pewnie , by do Rafako weszli Niemcy i z tego go rozliczą realnie
...
Następna strona