Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tylko 45 proc. Polaków ma konto bankowe

0
Podziel się:

Polska przed Rosją, ale za Chorwacją. W klasyfikacji opartej na liczbie kont bankowych wypadamy nie najlepiej. Polacy dalej wolą dostawać gotówkę do ręki. Znacznie wyższą pozycję zajmujemy natomiast w rankingu, który mówi o liczbie zaciągniętych kredytów.

Tylko 45 proc. Polaków ma konto bankowe

Odsetek osób korzystających z usług bankowych jest w Polsce niższa niż w pozostałych krajach, które przystąpiły do Unii Europejskiej w maju 2004 roku

Wynika z raportu przygotowanego przez firmę badawczą GfK i Bank Austria Creditanstalt (BACA) są zaskakujące. Wśród osób powyżej 15 roku życia, 65% korzysta w Polsce z usług bankowych.

„W ciągu ostatnich lat odsetek ten wzrastał, ale nadal jest poniżej średniej z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej” – powiedziała Agnieszka Sora z firmy GfK Polonia podczas środowej konferencji prasowej.

Na przykład w Słowenii odsetek ten wynosi 98%, w Czechach – 83%, a na Słowacji – 84%.
Spośród krajów regionu, które pozostają poza UE, największy odsetek osób korzystających usług bankowych cechuje Chorwację (82%). W przypadku innych krajów jest on już znacznie mniejszy i wynosi w Serbii 58%, w Bośni i Hercegowinie – 33%, a w Rosji – 38%.

W Polsce posiadanie konta bankowego deklaruje 45% badanych, podczas gdy w Czechach konto posiada 64% obywateli, w Chorwacji – 70%, Słowacji – 59%. Natomiast w Austrii odsetek ten wynosi 94%, a w Niemczech – 99%.

Polska natomiast znajduje się w czołówce regionu, jeżeli chodzi o korzystanie w ciągu ostatniego roku z kredytów. Odsetek ten wyniósł 15%, a większy był jedynie na Słowenii (21%). W Niemczech i Austrii odsetek ten wynosi odpowiednio 26% i 19%.

Jakąkolwiek kartę bankową posiada 33% Polaków. Na tle innych krajów ponownie Polska wypada słabo – w Czechach odsetek ten wynosi 60%, na Słowacji – 47%, na Węgrzech – 41%, a w Chorwacji – 51%. W Rosji natomiast jedynie 7% osób ma kartę bankową.

We wnioskach instytut GfK napisał m.in. że „zaciąganie kredytów nie stało się normą jak dotąd w żadnym kraju objętym badaniem”, a istnienie nadal ciągle duży potencjał wśród osób 20- do 50-letnich.

Z badań wynika także, że głównym celem oszczędzenia w regionie jest chęć udoskonalenia mieszkania, wakacje oraz pomoc finansowa dla rodziny. Instytut zwraca także uwagę, że coraz większym zainteresowaniem w „nowych” krajach UE cieszą się produkty inwestycyjne wyższego poziomu, takie jak udziały, akcje, fundusze, ubezpieczenia na życia. W pozostałych krajach regionu przeważają bardziej tradycyjne sposoby oszczędzenia (lokaty czy nawet przechowywanie pieniędzy w domu).

Badania zostały przeprowadzone w 2003 roku i pierwszym kwartale 2004 roku w 14 krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W każdym kraju badaniami objęto 1000 osób powyżej 15 roku życia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)