Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Uber i Taxify na celowniku prokuratury. Śledztwo dotyczy podatków

19
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. przedsiębiorstw Uber i Taxify. Dotyczy ono uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego.

Uber i Taxify na celowniku prokuratury
Uber i Taxify na celowniku prokuratury (East News)

Zawiadomienie w sprawie popularnych aplikacji do zamawiania przewozów złożyły związki zawodowe reprezentujące taksówkarzy. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, jeszcze na etapie sprawdzania prokuratura "zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania tych podmiotów oraz podmiotów z nimi współpracujących na polskim rynku" - podaje PAP.

Łapczyński zaznaczył, że śledztwo będzie wyjaśniało wątki dotyczące nie tylko odprowadzania podatków, ale również realizowania przez firmy Uber i Taxify (teraz Bolt) innych obowiązków, w tym z zakresu praw pracowniczych.

- Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych m.in. w zawiadomieniach o przestępstwie - podał Łapczyński. Aktualnie trwa postępowanie dowodowe w tej sprawie.

Zobacz także: Zobacz: Co dalej z Uberem w Polsce. Minister zdradza, jaka czeka przyszłość czeka firmę

- Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce. Mamy zarejestrowaną spółkę w Polsce, która odprowadza wszystkie należne podatki oraz przestrzega polskiego prawa fiskalnego. Według ogólnodostępnych danych, autorstwa Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), Uber odprowadza największy podatek korporacyjny do budżetu państwa – znacznie większy niż jakakolwiek korporacja taksówkarska w Polsce.

Co więcej – kierowcy korzystający z aplikacji Uber są niezależnymi przedsiębiorcami, którzy również odprowadzają należne podatki: VAT, składki ubezpieczeniowe oraz – najczęściej – podatek liniowy 19% od uzyskanego dochodu – zapewnia Ilona Grzywińska-Lartigue, Dyrektor Komunikacji w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodnie, cytowana przez PAP.

gospodarka
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Nick
5 lata temu
Dinozaury muszą odejść bo postępu już nikt nie zatrzyma.
Eternis wielk...
5 lata temu
Firmę ETERNIS powinien urząd skarbowy sprawdzić. Ze dwustu kierowców zatrudnionych za 220zł miesięcznie.i nie zgłaszają kierowców do urzędu skarbowego. Saska 9a jak tam wejdziecie to nie wyjdziecie.
Ritchey 997
5 lata temu
Oczywiste jest to że największy krzyk będą robić Ci, którym zabiera się możliwość kombinowania i oszukiwania czyli taksówkarze. Przecież taxsiaż płaci podatek od tego co nabije na kasę fiskalną a nie od tego co po cichu znika w jego kieszeni. W Uber czy Taxifi itp. kierowca nie ma żadnej możliwości oszukania klientów bo 1.nie ma styku z gotówką 2. W momencie zamówienia przejazdu z punktu A do punktu B od razu zna cenę za przejazd 3. Kierowca otrzymuje pieniądze raz w miesiącu po podliczeniu zleceń i odjęciu prowizji od zarzadzajacego aplikacją.
ted
5 lata temu
Mosbacher załatwiła tupnięciem nogi na naszych kundelków cieplarniane warunki dla zagranicznej korporacji. A podatki niech płaci Kowalski. Taki mamy antypolski rząd.
Dziadostwo
5 lata temu
Punktualność i solidność UBERA to katastrofa. Cztery razy zmieniano mi godzinę przyjazdu samochodu, jak nie Wania to Sasza to Walery. W końcu na miejsce oddalone 3 km dotarłem z Iwanem z opóźnieniem ponad pół godziny. Operacja od zamówienia transportu zajęła łącznie ponad godzinę. Proszę sobie zamówić ubera na lotnisko, a polecicie :)