Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
10.04.2019 21:54

Uber i Taxify na celowniku prokuratury. Śledztwo dotyczy podatków

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. przedsiębiorstw Uber i Taxify. Dotyczy ono uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Uber i Taxify na celowniku prokuratury

Zawiadomienie w sprawie popularnych aplikacji do zamawiania przewozów złożyły związki zawodowe reprezentujące taksówkarzy. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, jeszcze na etapie sprawdzania prokuratura "zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania tych podmiotów oraz podmiotów z nimi współpracujących na polskim rynku" - podaje PAP.

Łapczyński zaznaczył, że śledztwo będzie wyjaśniało wątki dotyczące nie tylko odprowadzania podatków, ale również realizowania przez firmy Uber i Taxify (teraz Bolt) innych obowiązków, w tym z zakresu praw pracowniczych.

- Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych m.in. w zawiadomieniach o przestępstwie - podał Łapczyński. Aktualnie trwa postępowanie dowodowe w tej sprawie.

Zobacz: Co dalej z Uberem w Polsce. Minister zdradza, jaka czeka przyszłość czeka firmę

- Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce. Mamy zarejestrowaną spółkę w Polsce, która odprowadza wszystkie należne podatki oraz przestrzega polskiego prawa fiskalnego. Według ogólnodostępnych danych, autorstwa Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), Uber odprowadza największy podatek korporacyjny do budżetu państwa – znacznie większy niż jakakolwiek korporacja taksówkarska w Polsce.

Co więcej – kierowcy korzystający z aplikacji Uber są niezależnymi przedsiębiorcami, którzy również odprowadzają należne podatki: VAT, składki ubezpieczeniowe oraz – najczęściej – podatek liniowy 19% od uzyskanego dochodu – zapewnia Ilona Grzywińska-Lartigue, Dyrektor Komunikacji w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodnie, cytowana przez PAP.

Tagi: gospodarka, vat, urząd skarbowy, prokuratura, uber, taxify, finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2019

PeleMogą sobie protestować ile chcą ale czasy się zmieniły i prawda jest taka że nikt już nie chce jeździć z Panem taksówkarzem z postoju który cały dzień … Czytaj całość

10-04-2019

aaaaTrzymajcie się ubery i optitaxi .Niech taksiarze stoją na postoju z ich cenami.Wieczorem wróć taksówką w centrum z 12 km za np, Poznan , jeden mówi 50 … Czytaj całość

11-04-2019

warszaweiakNICH PROKURATOR SPRAWDZI CZY DISLE TAXI Gangusow MAJA WMONTOWANE FILTR DPD ILE PALA I CZY NIE ZATRUWAJA WARSZAWY!!

Rozwiń komentarze (19)