Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

UE chce zakazu wjazdu dla przewoźników z Rosji i Białorusi

Podziel się:

Unia Europejska chce zakazać wjazdu na swoje terytorium przewoźnikom, w tym m.in. ciężarówkom, z Białorusi i Rosji - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. KE zaproponowała to jako element nowego, dużego pakietu sankcji.

UE chce zakazu wjazdu dla przewoźników z Rosji i Białorusi
Przejście graniczne Polski z Białorusią (East News, Dyjuk/REPORTER)

Szefowa Komisji Europejskiej zaproponowała nowy pakiet sankcji, obejmujący m.in. zakaz importu węgla. Wśród nowych ograniczeń, wymieniono też zakaz wjazdu dla białoruskich i rosyjskich przewoźników na teren UE, a także zakaz wpływania rosyjskim statkom do unijnych portów.

Zakaz wjazdu dla ciężarówek z Białorusi i Rosji zgodny z apelami Polski

Jest to dopiero propozycja, ale zgodna z tym, co postuluje wiele środowisk zarówno polskich, jak i ukraińskich. Tranzyt rosyjskich ciężarówek przez terytorium Polski budził bowiem emocje od początku wojny w Ukrainie.

W połowie marca na granicy Polacy zorganizowali nawet specjalny protest, który wstrzymywał rosyjskie i białoruskie pojazdy. Krajowa Administracja Skarbowa podkreślała wówczas, że swobodnie przejeżdżają wyłącznie ciężarówki przewożące towary nieobjęte sankcjami.

Pod koniec marca rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany o tranzyt białoruskich i rosyjskich pojazdów, deklarował, że rząd w tym względzie musi poczekać na decyzję UE. "To, co my możemy zrobić, to blokować transporty w taki sposób, że je bardzo szczegółowo badamy, że po prostu nic nie wjedzie takiego, co jest niebezpieczne na teren Białorusi" - mówił wówczas rzecznik. Kilka dni wcześniej Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w apelu zwróciła się do przedsiębiorców z Unii Europejskiej, którzy nadal zaopatrują reżimy w Rosji i Białorusi, o wstrzymanie dostaw.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczne wydarzenia w Buczy. Egzekucje cywilów przez Rosjan

Z kolei 22 marca ministrowie transportu Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski wezwali Unię Europejską do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z i do Rosji oraz Białorusi, a także zakazu wstępu statkom rosyjskim i białoruskim do portów w całej UE.

Pod koniec marca polska opozycja wzywała też do ograniczenia tranzytu z Białorusi i Rosji, ale posłowie PiS odrzucili projekt. Jak wyjaśniali, Polska ponosiłaby koszty związane z tym, że państwa europejskie wciąż utrzymują relacje handlowe z Rosją, podczas gdy nasz sprzeciw ani nie powstrzymałby przepływu towarów z Zachodu na Wschód, ani nie wywołałby podobnych decyzji państw UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl