Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KBB
|

Nie ma Polaków wśród architektów nowej Europy. Bruksela twierdzi, że nikt się nie zgłosił

376
Podziel się

Nowy Bauhaus to projekt budowy zielonej i zrównoważonej Europy przyszłości. Na razie nie ma w nim polskich architektów i designerów, bo podobno nikogo nie zgłosiliśmy. Tymczasem przedstawicielstwo Komisji w Warszawie twierdzi, że samo zaproponowało trzy kandydatury.

Nie ma Polaków wśród architektów nowej Europy. Bruksela twierdzi, że nikt się nie zgłosił
Komisja Europejska nie zauważyła polskich kandydatów do budowy nowego Bauhausu? (EPA, Olivier Hoslet)
bDIijfYl

O sprawie braku Polaków i wyjątkowo skromnego udziału osób z Europy Środkowo-Wschodniej pisze "Rzeczpospolita". Nowy Bauhaus to inicjatywa, której celem jest wykorzystanie potencjału architektów i designerów do budowy zielonej i zrównoważonej przestrzeni w Europie.

Nawiązuje wprost do przedwojennej, niemieckiej szkoły projektowania, designu i wzornictwa przemysłowego – prostej, oszczędnej w formie i funkcjonalnej. Bauhaus łączył sztukę z rzemiosłem, wręcz stawiając je na równi.

Zobacz także: Trzeba skończyć z "gospodarką kowbojską". Ekonomista mówi o zrównoważonym rozwoju
bDIijfYn

Z obecnym nowym Bauhausem, ideą paneuropejską jest jednak pewien problem – nie ma w nim Polaków. Komisja Europejska wzięła się za organizowanie okrągłego stołu, czyli gremium ekspertów, którzy mieliby się zająć budową nowego ładu.

Z informacji uzyskanych nieoficjalnie przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w gronie architektów, designerów i innego rodzaju ekspertów może zabraknąć Polaków. Na żadnym z etapów kwalifikowania do gremium doradców ds. budowy nowego Bauhausu Komisja Europejska nie brała pod uwagę polskich kandydatur. Rzekomo ich nie było.

bDIijfYt

Bruksela twierdzi, że nie dostała kandydatur z Polski, ale przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce odpowiada, że samo zgłosiło trzy osoby. Co się stało z ich kandydaturami? Nie wiadomo.

Problem jest szerszy. "Rp" pisze, że na liście kandydatów zdecydowanie przeważają osoby z zachodniej Europy. Jest ośmiu Niemców, sześciu Brytyjczyków (choć Wielka Brytania jest już poza UE), po cztery osoby z Belgii i Włoch. Z całej Europy Środkowo-Wschodniej są tylko cztery nazwiska.

W wyjaśnienie sprawy zaangażowali się eurodeputowani. Lista kandydatur jest teoretycznie zamknięta, ale - jak pisze "Rp" - były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zamierza zgłosić do grona ekspertów architekta Tomasza Koniora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIijfYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(376)
Analityk z Br...
2 tyg. temu
Z Polski zgłoszono Marka Suskiego i Janusza Kowalskiego ale pojawiły się obawy, że przyćmią swoim polotem i inteligencją innych członków grupy. I dlatego poproszono o mniej błyskotliwe osoby.
Andrzej
2 tyg. temu
Ktos madry powiedzial ze dla Polski mozna duzo zrobic z Polakami nic
WIKI34
2 tyg. temu
A Antek.Mać.. co nie startował taki talent PiS
bDIijfYP
Rajmuntowicz
2 tyg. temu
Ależ, wysłaliśmy fachowców do Putina. Będziemy razem budować Soviet Union Design.
My mamy
2 tyg. temu
inne zadanie w unii ;-)
...
Następna strona