Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|

UE zakaże plastikowych talerzy, słomek i patyczków higienicznych. Jest porozumienie

16
Podziel się:

Unia Europejska zakaże popularnych jednorazówek, np. plastikowych talerzy, sztućców, słomek, a także patyczków higienicznych. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich porozumieli się w sprawie treści nowych przepisów. Według wcześniejszych zapowiedzi zakaz ma obowiązywać od 2021 r.

UE zakaże plastikowych talerzy, słomek i patyczków higienicznych. Jest porozumienie
(East News, Adam STASKIEWICZ)

Komisja Europejska, która w maju zaproponowała projekt w tej sprawie, wzięła na celownik - jak przypomina Polska Agencja Prasowa - 10 produktów jednorazowego użytku oraz zagubione i porzucane narzędzia połowowe. Odpady z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach łącznie stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Zobacz: Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje

"Gdy mamy taką sytuację, że w jednym roku możesz przynieść rybę do domu w reklamówce, a w następnym reklamówkę w rybie, to musimy pracować ciężko i szybko. Dlatego cieszę się z porozumienia zawartego dziś pomiędzy Parlamentem i Radą. Zrobiliśmy wielki krok w kierunku zmniejszania ilości jednorazowych plastików w naszej gospodarce, naszych oceanach i ostatecznie w naszych organizmach" - oświadczył w środę unijny komisarz ds. środowiska i spraw morskich Karmenu Vella, cytowany przez PAP.

Nowe przepisy wprowadzą zakaz stosowania tworzyw sztucznych w niektórych produktach (gdy istnieją dla nich łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki), a popularne jednorazówki nie będą sprzedawane. Zakaz obejmie plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadła do napojów, kubki do napojów i pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu czy produkty wykonane z oxodegradowalnego tworzywa sztucznego (tzw. utleniający się plastik).

Dodatkowo od 2025 roku kraje członkowskie UE będą miały obowiązek recyklingu co najmniej 25 proc. butelek plastikowych (PET). W 2030 roku recyklingowi ma być poddanych minimum 30 proc. wszystkich butelek plastikowych.

Producenci filtrów tytoniowych, które zawierają plastik, będą musieli pokrywać koszty publicznych systemów zbierania niedopałków, a także odpowiedniej infrastruktury. Chodzi np. o pojemniki na odpady w popularnych miejscach dla palaczy. Filtry do produktów tytoniowych zawierające plastik są drugim najbardziej zaśmiecającym jednorazowym produktem z tworzyw sztucznych w UE.

"Zwalczanie problemu tworzyw sztucznych jest koniecznością. Jednocześnie pojawiają się nowe możliwości w zakresie innowacji, konkurencyjności i tworzenia miejsc pracy (...). Dzięki porozumieniu osiągniętemu dzisiaj pokazujemy, że Europa dokonuje inteligentnego wyboru ekonomicznego i środowiskowego i dąży do stworzenia nowej, prawdziwie obiegowej gospodarki w zakresie tworzyw sztucznych" - zaznaczył Jyrki Katainen, wiceszef KE ds. wzrostu, miejsc pracy, inwestycji i konkurencyjności, cytowany przez PAP.

Środowe porozumienie musi jeszcze ostatecznie przyjęte przez Radę UE i Parlament Europejski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
aaaaaa
5 lata temu
A co z prezerwatywami ? To chyba najpopularniejszy produkt jednorazowy ? Kościół w trosce o ekologię zakazuje ich używania ;)
abc
5 lata temu
No i co ? Kubki plastikowe będą miały grubsze ścianki i zostaną nazwane - wielorazowego użytku, podobnie z talerzykami, torbami plastikowymi... Tyle, że klient zapłaci parę kroszy więcej. Producenci dadzą radę....
Yrol
5 lata temu
Ostatnio kupiłem jednorazówki na impreze chcąc uszczęsliwić środowisko kupiłem bio zapłaciłem 10 razy więcej niz za plastik ale to mnie nie zdziwiło najbardziej przeraziło mnie na paragonie że produkty bio były opodatkowane 23% vatem i tak polski rząd walczy o środowisko
Antyfaszysta
5 lata temu
Niedawno wymyślili, że jak w Ameryce i Azji wyrzucają śmieci do oceanu, to w łUE należy zakazać plastikowych talerzyków, widelczyków, słomek itp. pierdołek. A co z karczowaniem amazońskiej dżungli? Przecież jeśli w Ameryce Południowej ktoś wycina drzewa, to w łEU należy zakazać siekier, pił itp. narzędzi.
Baltazar
5 lata temu
No i w czym będą sprzedawać zimnego browara nad morzem,w szkle żeby nogi pokaleczyć.