Notowania

Brytyjskie śmieci zalewają Polskę. Nawet Chińczycy nie chcą ich już u siebie

Zamiast przerabiać u siebie, Wielka Brytania wysyła zużyty plastik za granicę - także do Polski. Problem w tym, że dociera tak zanieczyszczony, że ląduje na wysypiskach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefano/Flickr)
Oczyszczanie plastików z Wielkiej Brytanii jest nieopłacalne

Dziennikarze brytyjskiej telewizji Sky przygotowali reportaż "Dirty Business", który obnaża prawdę o podejściu władz do ekologii. Wyspiarze produkują rocznie ok. 22 mln ton plastikowych odpadów. Zamiast recyklingować je wszystkie u siebie, tysiące ton śmieci wysyłają za granicę. Plastik dociera m.in. do dalekiego Hong Kongu, ale także dużo bliższej Polski.

Zobacz także: Tony plastiku na plaży. To najbardziej zanieczyszczona wyspa świata

Eksperci alarmują jednak, że nie nadaje się on do niczego innego, niż tylko do składowania na wysypiskach. Reporterzy telewizji wybrali się do Polski, by odwiedzić jedno z miejsc składowania. Wśród ton plastikowych odpadów znaleźli inne przemoczone śmieci.

Sytuacja jest tak zła, że Chińczycy w lipcu podjęli decyzję o wstrzymaniu przyjmowania odpadów z tworzyw sztucznych. Nowe zasady obowiązują od stycznia, więc Brytyjczycy właśnie stracili jeden z kierunków wywozu śmieci. Kierunków, od którego się uzależnili, bo trafiały tam 2/3 odpadów.

Brytyjscy dziennikarze sugerują, że obrazki z Chin i Polski mogą być dowodem na sztuczne zawyżanie wskaźników recyklingu na Wyspach. Twierdzą, że rząd powinien zająć się tym problemem.

Jak na tę sytuację zapatruje się polski rząd? Czy wzorem Chińczyków zamknie polskie granice dla brytyjskich śmieci? Zapytaliśmy o sprawę przedstawicieli Ministerstwa Środowiska. Ci przekazali sprawę do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Czekamy na odpowiedź.

Tagi: środowisko, śmieci, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2018

ratajTo gdzie ci ekolodzy ,zieloni czy dalej przykuci do drzew w puszczy ?

25-01-2018

Jagur86To nam każą kupować jednorazowe torby po 25 gr żeby było mniej śmieci a sami je importują. Chory kraj, chora władza.

25-01-2018

KachaTak, wciąż te same błędy. Nie rozumiem tej naszej miłości do Anglików. Nie protestowali przeciw rozbiorom, sprzeciwiali się naszej niepodległości, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (263)