Notowania

Ukraińcy miesiącami czekają na decyzję urzędów. Sądy nie mają litości

Rząd zapłaci za niewydolny system legalizacji pracy cudzoziemców. Sądy przyznały im już 196 tys. zł rekompensat za przewlekłość w działaniu urzędów. Kolejne pozwy czekają w kolejce – informuje środowa „Rzeczpospolita”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W niektórych urzędach na rozpatrzenie sprawy trzeba czekać ponad 12 miesięcy. (Fot: TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

Sądy administracyjne wydały przeszło sto wyroków i przyznały cudzoziemcom 196 tys. zł rekompensat za bezczynność wojewodów lub za przewlekłe prowadzenie postepowań o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Z raportu NIK wynika, że w sądach czeka kolejne 183 skarg przeciw urzędom wojewódzkim – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

- Cudzoziemcy i czekający na nich pracodawcy tracą na ciągnących się miesiącami postepowaniach o wydanie zgody na pobyt i pracę – mówi na łamach dziennika radca prawny. – To akt desperacji, bo przecież nikt nie chce konfliktować się z urzędem. Ale okazuje się, że to jedyna możliwość pokrycia strat wynikających z niewydolności urzędów – dodaje mecenas.

Zobacz także: Zniesienie wiz dla Ukraińców

Jak informuje „Rzeczpospolita” w niektórych urzędach na rozpatrzenie sprawy trzeba czekać ponad 12 miesięcy. W urzędach wojewódzkich potrzebne jest wsparcie kadrowe. Sporo można by osiągnąć wydłużając dozwolone zatrudnienie z 6 do 18 miesięcy na podstawie zwykłego oświadczenia.

Wydawaniem ich bowiem zajmują się powiatowe urzędy pracy, które znacznie lepiej radzą sobie z załatwianiem takich spraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ukraińcy, zezwolenie na pracę, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

wieCiekawe kto prostym Ukraińcom wskazuje takie rozwiązania. Potwierdza to, o czym wie niewielu, wśród sędziów i prokuratorów jest wielu tzw. swoich.

21-08-2019

joNie ma problemu, przecież to pieniądze polskich podatników...

21-08-2019

GadaeTo Ukraina jest w Unii Europejskiej że my coś musimy.? Gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej to Polacy przez 5 lat nie mogli legalnie pracować w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (100)