Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińcy miesiącami czekają na decyzję urzędów. Sądy nie mają litości

Rząd zapłaci za niewydolny system legalizacji pracy cudzoziemców. Sądy przyznały im już 196 tys. zł rekompensat za przewlekłość w działaniu urzędów. Kolejne pozwy czekają w kolejce – informuje środowa „Rzeczpospolita”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W niektórych urzędach na rozpatrzenie sprawy trzeba czekać ponad 12 miesięcy. (Fot: TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

Sądy administracyjne wydały przeszło sto wyroków i przyznały cudzoziemcom 196 tys. zł rekompensat za bezczynność wojewodów lub za przewlekłe prowadzenie postepowań o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Z raportu NIK wynika, że w sądach czeka kolejne 183 skarg przeciw urzędom wojewódzkim – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

- Cudzoziemcy i czekający na nich pracodawcy tracą na ciągnących się miesiącami postepowaniach o wydanie zgody na pobyt i pracę – mówi na łamach dziennika radca prawny. – To akt desperacji, bo przecież nikt nie chce konfliktować się z urzędem. Ale okazuje się, że to jedyna możliwość pokrycia strat wynikających z niewydolności urzędów – dodaje mecenas.

Zobacz także: Zniesienie wiz dla Ukraińców

Jak informuje „Rzeczpospolita” w niektórych urzędach na rozpatrzenie sprawy trzeba czekać ponad 12 miesięcy. W urzędach wojewódzkich potrzebne jest wsparcie kadrowe. Sporo można by osiągnąć wydłużając dozwolone zatrudnienie z 6 do 18 miesięcy na podstawie zwykłego oświadczenia.

Wydawaniem ich bowiem zajmują się powiatowe urzędy pracy, które znacznie lepiej radzą sobie z załatwianiem takich spraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ukraińcy, zezwolenie na pracę, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

wieCiekawe kto prostym Ukraińcom wskazuje takie rozwiązania. Potwierdza to, o czym wie niewielu, wśród sędziów i prokuratorów jest wielu tzw. swoich.

21-08-2019

joNie ma problemu, przecież to pieniądze polskich podatników...

21-08-2019

GadaeTo Ukraina jest w Unii Europejskiej że my coś musimy.? Gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej to Polacy przez 5 lat nie mogli legalnie pracować w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (100)