Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.08.2019 09:17

Nawet 25 proc. Ukraińców wyjedzie z Polski do Niemiec

W ciągu najbliższych 4 lat nawet 25 proc. pracujących w Polsce Ukraińców może wyjechać do Niemiec. Wszystko przez otwarcie tamtejszego rynku pracy - oceniają Katarzyna Saczuk i Robert Wyszyński z NBP w wywiadzie dla Obserwatorfinansowy .pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: LECH MUSZYNSKI/REPORTER)

- Jest to raczej maksymalna wartość, a zapewne wyjedzie ich mniej. Ostatecznie skala odpływu ukraińskich pracowników z Polski do Niemiec będzie głównie zależała od kondycji niemieckiej gospodarki, jak również kształtu przepisów wykonawczych do czerwcowej ustawy wprowadzającej w Niemczech nowe zasady zatrudniania kwalifikowanych pracowników spoza Unii - mówi w wywiadzie Robert Wyszyński.

Według ostatnich danych ministerstwa pracy, liczba Ukraińców pracujących w Polsce na podstawie oświadczeń wyniosła ponad 764 tys. i wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o ok. 72 tys.

Jednocześnie liczba osób aktywnych zawodowo zmniejsza się o około 100 tys. osób rocznie.

- Wynika to z tendencji demograficznych i wyhamowania wzrostu współczynnika aktywności zawodowej w ostatnim czasie. Warto jednak zwrócić uwagę, że do utrzymania podaży pracy na niezmienionym poziomie wystarczyłby wzrost współczynnika aktywności zawodowej o około 0,3 punktu proc. Jeśli natomiast współczynniki aktywności zawodowej we wszystkich grupach płci i wieku nadal będą względnie stałe, liczba osób aktywnych w ciągu najbliższej dekady może się zmniejszyć nawet o 1,2 mln osób - mówi Katarzyna Saczuk w rozmowie z portalem obserwatorfinansowy.pl.

Oglądaj też: Nie ma komu czereśni zbierać. Ekspert: "Wciąż posiłkujemy się pracownikami z Ukrainy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rynek pracy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

KarolZaden kraj sie nie utrzyma kiedy 42 letniemu policjantowi placi 4 tys. emerytury ,ksiedzu 6 tys za religie,a pracownik bierze na reke 1200 zl.

19-08-2019

POLAKI bardzo dobrze życzył bym sobie tego lecz ten leniwy i niedouczony naród w Niemczech to niema co szukać bo tak się opieprzać i zachowywać mogą tylko … Czytaj całość

20-08-2019

WaniaNiech jadą, ostatnim razem rozmawiałem z jednym, oni myślą, że w Niemczech każdy zarabia 2000 euro i jeszcze może jak w Polsce dostaną darmowe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (398)