Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
10.06.2019 19:21

Ukraińcy nie wyjadą z Polski do Niemiec? "Polscy pracodawcy będą musieli zareagować na nowe prawo"

W ostatni piątek Niemcy przyjęli nowe regulacje, które umożliwiają obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej podjęcie legalnej pracy. Jednak jak twierdzą eksperci, masowy odpływ Ukraińców Polsce nie grozi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Nowe prawo w Niemczech. Ukraińscy pracownicy wyjadą z Polski?

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza będzie zabiegać o to, by pracujący w naszym kraju Ukraińcy nie wyjeżdżali do Niemiec - podaje Polskie Radio.

W ubiegły piątek Bundestag przyjął nowe regulacje, które dotyczyć będą przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów. Umożliwią one obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej podjęcie legalnej pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Nowe prawo obowiązywać będzie od 2020 r.

Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd powiedział, że polscy pracodawcy będą musieli zareagować na nowe prawo. Zwrócił uwagę, że powinni oni podnieść wynagrodzenia do ogólnie obowiązującego poziomu. Podobnie powinno być z ofertą zaplecza socjalnego - zauważa cytowany przez Polskie Radio.

Zobacz: Przystępny język kluczem do sukcesu w biznesie

Paweł Kułaga z agencji pośrednictwa pracy Foreign Personel Service ocenił jednak, że masowy odpływ Ukraińców Polsce nie grozi. Eksperci przewidują, że z nowych przepisów wprowadzonych w Niemczech skorzysta zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Jak zauważono, wielu spośród ukraińskich pracowników osiedliło się już w naszym kraju. Osobom tym jest łatwiej się zadomowić w Polsce niż w Niemczech. Wynagrodzenie u naszego zachodniego sąsiada, choć nominalnie wyższe, może mieć niższą siłę nabywcz - tłumaczą eksperci.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce pracuje około 1,2 mln Ukraińców. Z badań Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej wynika, że 70 proc. z nich pozytywnie ocenia doświadczenia pracy w naszym kraju, a ponad 60 proc. chce mieszkać w Polsce na stałe - podaje Polskie Radio.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, gospodarka, ukraina, niemcy, ukraińcy na polskim rynku pracy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2019

Dajcie podywżki Polakom !!!!!Martwią się o ukrainców a o Polaków nie!!!!!

10-06-2019

Wow!!!NIGDY! ANI RAZU! NIGDY nie martwili się o miliony wyjeżdżających za chlebem Polaków! Za to już płaczą za banderowcami... fajni ci nasi … Czytaj całość

10-06-2019

POLAKÓWCHOPE MARTWIĄ SIĘ O UKRAIŃCÓW A NIE O POLAKÓW.....MY NIE CHCEMY UKRAIŃCÓW W POLSCE ONI HAMUJĄ NASZ WZROST PŁAC

Rozwiń komentarze (24)