Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ukraina. Patron nowego prezydenta proponuje mu ogłoszenie niewypłacalności kraju

30
Podziel się

Oligarcha Ihor Kołomojski, nazywany patronem nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, proponuje mu kontrowersyjne rozwiązanie. Chce, by Zełenski odmówił współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz ogłosił niewypłacalność na wzór Grecji.

Kołomojski namawia Zełenskiego, by nie spłacał zobowiązań wobec MFW i ogłosił niewypłacalność Ukrainy
Kołomojski namawia Zełenskiego, by nie spłacał zobowiązań wobec MFW i ogłosił niewypłacalność Ukrainy (PAP/EPA)
bDYcVogR

O swojej propozycji Kołomojski powiedział w rozmowie z "Financial Times". - Uważam, że powinniśmy odnosić się do naszych kredytodawców jak Grecja. Jest to przykład dla Ukrainy - powiedział miliarder. Wywiad odbił się szerokim echem w ukraińskich mediach.

Ihor Kołomojski ostrzega Wołodymyra Zełenskiego, że jeśli będzie słuchał Zachodu, to, prędzej czy później, skończy jak jego poprzednik - Petro Poroszenko.

- Będzie mieć notowania na poziomie 5,10 czy 15 proc. zamiast 73 proc. - stwierdził Kołomojski i przypomniał, że w II turze wyborów prezydenckich Zełenski otrzymał ponad 73 proc. poparcia.

bDYcVogT

W marcu 2015 r. ukraiński rząd - w zamian za pakiet pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w kwocie 17,5 mld dolarów - zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną w tym kraju korupcją. MFW w grudniu ubiegłego roku zatwierdził kolejny program pomocowy dla Ukrainy - na kwotę 3,9 mld dolarów.

Nasz wschodni sąsiad potrzebuje pieniędzy z MFW, by obsługiwać zewnętrzne zadłużenie, które sięga ok. 60 proc. PKB Ukrainy. Ze względu na to, że tegoroczne i przyszłoroczne płatności mają być najwyższe, oligarcha zasugerował nowemu prezydentowi, że nie ma się czego obawiać, jeśli Ukraina nie wywiąże się z tego zobowiązania.

- Ile razy Argentyna nie wywiązała się ze swoich zobowiązań? I co, zrestrukturyzowali to. Wszystko jest w porządku - stwierdził Kołomojski na łamach "Financial Times".

bDYcVogZ

Miliarder, który był w konflikcie z otoczeniem Petra Poroszenki, w 2017 r. wyjechał z kraju. Najpierw zamieszkał w Szwajcarii, później w Izraelu. W tegorocznej kampanii prezydenckiej popierał komika, showmana i producenta programów kabaretowych - Wołodymyra Zełenskiego. Programy nowego prezydenta Ukrainy były pokazywane w telewizji należącej do Ihora Kołomojskiego.

Zobacz także: Obejrzyj: Zełenski prezydentem Ukrainy. Rosjanie liczą na nowe otwarcie

Oligarcha wrócił na Ukrainę kilka dni przed zaprzysiężeniem Zełenskiego na prezydenta. W wywiadach wielkortonie podkreślał, że Zełenski nie jest jego marionetką. Już dzień po zaprzysiężeniu nowego prezydenta, szefem jego administracji został Andrij Bohdan, wcześniej znany jako adwokat Kołomojskiego.

bDYcVoha

Biznesmen nie ukrywał z kolei w rozmowach z mediami, że po dojściu Zełenskiego do władzy liczy na odzyskanie aktywów, które miał stracić przez nacjonalizację PrywatBanku w 2016 r. Kołomojski kontrolował ten największy na Ukrainie komercyjny bank. Domaga się 2 mld dolarów odszkodowania.

- Chcę, aby sądy wydały wyrok: czy było to sprawiedliwe, czy nie. Interesuje mnie tylko odszkodowanie, nie potrzebuję banku - powiedział w "FT" Kołomojski.

Aktywa PrywatBanku w listopadzie 2016 r. były wyceniane na 271 mld ukraińskich hrywien (UAH), bank obsługiwał ponad połowę obywateli. 18 grudnia 2016 r. ukraiński rząd, z racji na grożącą bankowi niewypłacalność, znacjonalizował go. Dzień później Ministerstwo Finansów Ukrainy przejęło PrywatBank za symboliczną jedną hrywnę.

bDYcVohb

Były już prezydent Ukrainy Petro Poroszenko - jeszcze w trakcie kampanii wyborczej - przekonywał, że powrót PrywatBanku w ręce Ihora Kołomojskiego grozi kryzysem finansowym oraz kryzysem we współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Obecnie w Kijowie działa misja MFW, która ma ocenić stan realizacji trwającego programu współpracy z Ukrainą. Jak podaje PAP, jeszcze w tym tygodniu ma się z nią spotkać Zełenski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYcVohu
KOMENTARZE
(30)
Andy
2 lata temu
co oznacza gest na zdjęciu Pana Zełeńskiego? Czy jest to jakoś związane z tym, co mówią, że judaizm to już od przeszło 2000 lat religia satanistyczna?
xxxxx
2 lata temu
Mam pytanie , a mianowicie czy POLSKA również udzielała pożyczek Ukrainie ? .
jedyne rozwią...
2 lata temu
Wszystkie państwa niech ogłoszą niewypłacalność bo sumie to wszystkie rozwinięte kraje są tak zadłużone, że nigdy z długów nie wyjdą.
bDYcVohv
kazimir
2 lata temu
No to mamy satanistę, nic dobrego po nim się nie spodziewam, nowy Bandera.
asas
2 lata temu
Satanista/
...
Następna strona